Alex Maxim, din nou eroul lui Marius Șumudică în Turcia! A marcat pentru Gaziantep în minutul 90+2 | VIDEO

Alexandru Maxim, mijlocașul în vârstă de 30 de ani al lui Gaziantep, l-a salvat din nou pe antrenorul Marius Șumudică, după ce a marcat un gol în prelungiri și a adus un punct pentru echipa sa.

Gaziantep a remizat pe teren propriu, scor 1-1, cu Trabzonspor, însă rămâne pe locul 15 în clasamentul primei ligi din Turcia, după patru etape disputate.

Alex Maxim, eroul lui Gaziantep

Trabzonspor a deschis scorul în minutul 64, prin Campi, și soarta meciului părea a fi decisă în favoarea oaspeților. A sosit însă minutul 90, iar Flavio a primit al doilea cartonaș galben și a fost eliminat. Trabzonsport a rămas în zece oameni, iar Gaziantep a beneficiat de un penalty.

Alexandru Maxim a fost cel care și-a asumat responsabilitatea și a transformat fără emoții lovitura de la 11 metri, aducând astfel un punct prețios pentru Gaziantep.

Atât Alexandru Maxim cât și Alin Toșca au fost titulari în cadrul acestei partide. Fundașul a fost înlocuit pe final, în minutul 84.

Această reușită a lui Alex Maxim a venit după ce și în etapa precedentă internaționalul român a marcat în prelungiri, tot din penalty, în meciul cu Goztepe, încheiat la egalitate, scor 2-2.

Lotul României pentru barajul cu Islanda şi pentru meciurile cu Norvegia şi Austria din Liga Națiunilor

• Portari: Ciprian Tătăruşanu (AC Milan/Italia, 69/0), Florin Niţă (Sparta Praga/Cehia, 2/0), David Lazar (Astra, 0/0)
  • Fundaşi: Sergiu Hanca (KS Cracovia/Polonia, 5/0), Andrei Burcă (CFR Cluj, 1/0), Vlad Chiricheş (Sassuolo/Italia, 59/0), Dragoş Grigore (Ludogorets/Bulgaria, 38/1), Alin Toşca (Gaziantep F.K./Turcia, 19/0), Ionuţ Nedelcearu (FC Ufa/Rusia, 11/0), Nicuşor Bancu (Universitatea Craiova, 15/0), Mario Camora (CFR Cluj, 0/0)
  • Mijlocaşi: Alexandru Creţu (NK Maribor/Slovenia, 2/0), Alexandru Maxim (Gaziantep F.K./Turcia, 39/5), Răzvan Marin (Cagliari/Italia, 21/1), Nicolae Stanciu (Slavia Praga/Cehia, 39/10), Alexandru Cicâldău (Universitatea Craiova, 7/0), Gabriel Iancu (FC Viitorul Constanţa, 1/0), Ciprian Deac (CFR Cluj, 24/4), Alexandru Mitriţă (New York City FC/SUA, 11/2), Ianis Hagi (Rangers/Scoţia, 11/0)
  • Atacanţi: Claudiu Keşeru (Ludogorets/Bulgaria, 37/13), Denis Alibec (Astra, 12/2), George Puşcaş (Reading/Anglia, 16/7)
Publicat: 02 10. 2020, 22:47
Actualizat: 03 10. 2020, 01:00