Alex Mățan, prestație de top în MLS: gol, assist și calificare în tricoul lui Columbus Crew | VIDEO

CINCINNATI, OH - MAY 20: Columbus Crew midfielder Alex Matan (20) dribbles the ball while FC Cincinnati defender Yerson Mosquera (15) prepares to slide tackle him during the Major League Soccer game between FC Cincinnati and the Columbus Crew on May 20, 2023, at TQL Stadium in Cincinnati, OH.,Image: 777837943, License: Rights-managed, Restrictions: * France, Italy, and Japan Rights OUT *, Model Release: no

Alexandru Mățan, extrema stânga în vârstă de 24 de ani de la Colmbus Crew, s-a făcut remarcat în Major League Soccer, într-o partidă decisivă cu Atlanta United.

Meciul dintre Columbus Crew și Atlanta United s-a disputat luni dimineață (ora României), în cadrul optimilor de finală ale play-off-ului din Major League Soccer și s-a încheiat cu victoria echipei lui Alex Mățan, scor 4-2.

După golurile marcate de către Nagbe, în minutul 9, respectiv Meineche, în minutul 17, Alex Mățan și-a trecut și el în cont un gol superb, din interiorul careului, șutat puternic direct în plasa adversarilor, în minutul 33.

După doar două minute, Atlanta United a redus din diferență, prin golul lui Giakoumakis, care a stabilit și scorul primei reprize, 3-1 pentru Columbus Crew.

În partea secundă a jocului, Alex Mățan s-a făcut din nou remarcat. Acesta a pasat decisiv, în minutul 47, pentru golul de 4-1 marcat de către Rossi.

Oaspeții au marcat din nou în minutul 50, prin Silva, dar aici s-a închis tabela, la scorul de 4-2 pentru Columbus Crew.

În urma acestui rezultat, Columbus Crew s-a calificat în faza sferturilor de finală ale play-off-ului din Major League Soccer, în care o vor întâlni pe Orlando City.

Cotat la două milioane de euro de către Transfermarkt, Alex Mățan a jucat 34 de meciuri pentru Columbus Crew în acest sezon din Major League Soccer și a reușit să înscrie două goluri.

Alex Mățan a ajuns la Columbus Crew în martie 2021, când americanii au plătit suma de 1.5 milioane de euro în schimbul fotbalistului român către FC Viitorul, actuala Farul Constanța.

În vara anului 2022, americanii l-au împrumutat pe Alex Mățan la Rapid București, unde a petrecut doar jumătate de an și a jucat doar șase meciuri în Superliga.

Publicat: 13 11. 2023, 21:47