Alex Cicâldău, la primul gol în tricoul lui Ittihad Kalba! Românul a înscris în poarta liderului din Emiratele Arabe Unite și i-a dat o mână de ajutor lui Cosmin Olăroiu | VIDEO

Alex Cicâldău (25 de ani) a reușit să marcheze primul gol în Emiratele Arabe Unite, pentru Ittihad Kalba.

Internaționalul român Alex Cicâldău a lăsat Turcia la începutul acestui sezon pentru o experiență atipică, în Emiratele Arabe Unite. Mijlocașul nu s-a ridicat la nivelul așteptărilor la Galatasaray, astfel că echipa din Istanbul a hotărât să îl împrumute la Ittihad Kalba, unde va rămâne până la finalul acestui sezon.

Acum, fostul fotbalist al Universității Craiova a reușit să marcheze primul său gol în tricoul lui Ittihad Kalba.

Alex Cicâldău, la primul gol în tricoul lui Ittihad Kalba

Alex Cicâldău a reușit să înscrie pentru Ittihad Kalba, în meciul terminat la egalitate în compania liderului Al Wasl, 2-2.

Liderul din Emiratele Arabe Unite a primit vizita echipei internaționalului român în etapa a șaptea a sezonului. Fabio Lima a deschis scorul din lovitură de la 11 metri, după numai 5 minute de joc, apoi gazdele au făcut 2-0 în minutul 55, prin Ali Saleh, iar conturile păreau încheiate.

După numai trei minute a ieșit la rampă Alex Cicâldău. Internaționalul nostru a primit o minge în marginea suprafeței de pedeapsă, central, și a tras fără speranțe pentru portarul liderului.

Slovacul Filip Kiss a închis tabela de marcaj la 2-2 în minutul 77, când a transformat o lovitură de la 11 metri.

Vezi aici rezumatul meciului Al Wasl – Ittihad Kalba:

În ciuda acestor două puncte ratate, Al Wasl rămâne prima în clasamentul din Emiratele Arabe Unite, cel puțin până când formația lui Cosmin Olăroiu, Al Sharjah, va juca. În cazul unui succes în deplasarea de la Al Bataeh, formația tehnicianului român va prelua șefia ierarhiei.

Echipa lui Alex Cicâldău, Ittihad Kalba, este pe locul 7 în clasament, cu 11 puncte adunate din primele șapte meciuri. În următoarea etapă, formația internaționalului român primește pe teren propriu vizita lui Al-Nasr, formație de pe locul 11 al ierarhiei din Emiratele Arabe Unite.

Publicat: 24 10. 2022, 14:32