Alex Cicâldău, încântat după victoria cu Lokomotiv Moscova la care a contribuit decisiv colegul său român, Olimpiu Moruțan: „Am știut cum să obținem cele trei puncte”

midfielder Alexandru Cicaldau of FC Galatasaray during UEFA Europa League Group stage match FC Lokomotiv v FC Galatasaray at Lokomotiv Stadium in Moscow. MOSCOW, - OCTOBER 21: (Photo by Anatoliy Medved)//MEDVEDANATOLY_20211021_LOKOMOTIV_GALATASARAY_149/2110220253/Credit:SIPA/2110220257,Image: 639149717, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia

Alexandru Cicâldău, mijlocașul român în vârstă de 24 de ani de la Galatasaray, a oferit o scurtă declarație după victoria cu Lokomotiv Moscova.

Lokomotiv Moscova și Galatasaray s-au întâlnit joi seară, în cadrul etapei a treia din grupele Europa League, iar turcii au învins în Rusia cu scorul de 1-0, datorită golului marcat de către Kerem Akturkoglu (23 de ani), în minutul 82.

Reușita turcului a plecat de la pasa superbă a lui Olimpiu Moruțan, mijlocașul român în vârstă de 22 de ani transferat de la FCSB.

Alex Cicâldău, încântat după Lokomotiv Moscova – Galatasaray 0-1, în Europa League

Alexandru Cicâldău a fost titularizat de către Fatih Terim în cadrul partidei cu Lokomotiv Moscova și a fost scos de pe teren în minutul 90 și înlocuit cu congolezul Christian Luyindama, în vârstă de 27 de ani.

La finalul acestei partide, Alex Cicâldău a oferit o scurtă reacție cu privire la prestația echipei sale.

„A fost un meci dificil, adversarii au jucat bine. Am știut cum să obținem cele trei puncte. Suntem cu gândul la următoarele meciuri. Încerc mereu să îmi ajut echipa și să îmi îmbunătățesc jocul”, a spus Alex Cicâldău, potrivit site-ului turc Fanatik.

• 2 goluri în 8 meciuri a reușit Alex Cicâldău, în actuala ediție a primei ligi din Turcia.
  • 3 meciuri a jucat Alex Cicâldău pentru Galatasaray în grupele Europa League.
  • 9 milioane de euro este cota de piață a lui Alex Cicâldău, potrivit Transfermarkt.
  • 6.5 milioane de euro a plătit Galatasaray către Universitatea Craiova în schimbul lui Alex Cicâldău, în vara acestui an.

În ceea ce îl privește pe celălalt fotbalist român de la Galatasaray, Olimpiu Moruțan, acesta a fost ținut de către antrenorul Fatih Terim pe banca de rezerve până în minutul 76, când l-a introdus pe teren în locul olandezului Ryan Babel (34 de ani).

De doar șase minute a avut nevoie Olimpiu Moruțan pentru a se face remarcat. În minutul 82 al partidei de la Moscova, Olimpiu Moruțan l-a lansat perfect pe Kerem Akturkoglu, cu o pasă de la centrul terenului. Turcul a scăpat singur cu portarul și a marcat unicul gol al meciului, ce i-a adus trei puncte lui Galatasaray, în Grupa E.

Odată cu această victorie, Galatasaray se menține în fruntea clasamentului, cu șapte puncte, după cele trei partide disputate până acum. Lazio se află pe locul secund, cu patru puncte, iar podiumul e completat de către Marseille, cu trei puncte. Codașa grupei e Lokomotiv Moscova, cu un singur punct obținut în tot atâtea etape disputate.

Publicat: 22 10. 2021, 09:18