Alex Băluță a făcut eventul cu Slavia Praga, la primul sezon ca stranier. Performanță istorică a clubului din Cehia

Alexandru Băluță (25 de ani) a câștigat, miercuri, Cupa Cehiei, după ce echipa sa, Slavia Praga, a trecut în ultimul act al competiției de Ostrava, scor 2-0. A fost primul event realizat de echipa românului, după o pauză de 77 de ani.

Fostul fotbalist al celor de la U Craiova a fost rezervă neutilizată în partida de la Olomouc. Golurie formației sale au fost înscrise de Tomas Soucek, în minutul 37, din penalty, și de Lukas Masopust, cu 12 minute înainte de încheierea timpului regulamentar.

Astfel, românul își trece în cont eventul alături de echipa sa din Cehia, după ce, în urmă cu câteva zile, Slavia Praga și-a asigurat matematic și câștigarea titlului în fața celor de la Viktoria Plzen. În plus, formația internaționalului român a avut un parcurs foarte bun și în Europa League în acest sezon, unde a ajuns până în sferturile de finală, fiind eliminată de Chelsea, scor 3-5, la general.

Totuși, la nivel personal, sezonul 2018/2019 nu a fost unul grozav. Deși a plecat ca o vedetă din Liga I Betano, la sfârșitul sezonului trecut, pentru 2,65 milioane de euro, Băluță nu a reușit să se impună ca titular. A fost folosit în 31 de partide, din toate competițiile, însă în multe dintre ele a intrat pe parcursul jocului, nereușind să revină la cifrele pe care le avea când evolua pentru U Craiova.

Alex Băluță și-a trecut în cont două goluri și două pase decisive în campionat, la care se mai adaugă și o reușită în Cupa Cehiei, contra celor de la Karvina, în sferturile de finală, scor 5-0.

De la sosirea în Cehia, Băluță a pierdut și echipa națională, unde nu a mai fost convocat de Cosmin Contra din mai 2018. Fotbalistul crescut la Școala de Fotbal Gică Popescu, dar care a evoluat și la Chindia și FC Viitorul, nu face parte nici din lotul preliminar al României pentru meciurile cu Norvegia și Malta, din luna iunie.

Cota de piață a lui Băluță, conform tranfermarkt, a scăzut de la 2,3 milioane de euro, la începutul sezonului, la 2 milioane de euro. Contractul său cu Slavia Praga expiră în 2022.
Publicat: 23 05. 2019, 09:11
Actualizat: 23 05. 2019, 09:16