Adrian Petre are Danemarca la picioare. Și-a dus echipa pe podium

Adrian Petre (21 de ani) a înscris un gol pentru formația sa, Esbjerg, în meciul contra lui Brondby, scor 2-1, din etapa cu numărul 22 din prima ligă daneză.

Esbjerg a deschis scorul în minutul 15, prin Kauko, care a reluat cu călcâiul în poarta lui Brondby. Petre, care a fost integralist a ieșit și el la rampă în minutul 49. Arădeanul a recepționat balonul în interiorul careului și l-a învins pe portarul oaspeților cu un șut la colțul lung.

A fost al șaptelea gol în această ediție din Superliga daneză reușit de tânărul atacant, care a fost folosit în toate meciurile de antrenorul John Lammers. De asemenea, Petre are și două goluri înscrise în Cupa Danemarcei.

Brondby a redus din diferență în minutul 87, prin Benedikt Rocker, însă a fost insuficient pentru a mai obține ceva din acest joc.

După această victorie, echipa internaționalului român U21 urcă pe locul 3, cu 32 de puncte. FC Copenhaga este liderul din Danemarca, cu 53 de puncte, în timp ce Midtylland este pe poziția secundă, cu 47 de puncte.

Publicat: 18 02. 2019, 08:44
Actualizat: 18 02. 2019, 08:46