Adrian Petre a debutat la Cosenza! Fostul jucător de la FCSB, remiză în primul meci din Serie B! Câte minute a evoluat jucătorul pe care Gigi Becali nu l-a mai vrut

Adrian Petre are ambiții mari după ce s-a despărțit de FCSB, iar românul care a pornit în fotbalul mare de la UTA a debutat azi pentru Cosenza, în Serie B. Internaționalul român a purtat tricoul cu numărul 9 la noua sa echipă din Italia.

Îndepărtat de Gigi Becali, Adrian Petre s-a adaptat repede în Italia și a prins o repriză în duelul pe care Cosenza l-a încheiat la egalitate cu Cittadella, scor 1-1. Antrenorul României U21 a mărturisit că a avut o discuție cu Adrian Petre și a ținut să sublinieze că îl va cheme pe vârful arădean, dacă fotbalistul va avea evoluții bune în Serie B. ProSport a aflat că Petre a fost foarte aproape să ajungă la UTA imediat după ce managerul Mihai Stoica i-a anunțat plecarea, într-o conferință de presă. Totuși, fotbalistul n-a mai vrut să audă de Liga 1 după experiența neplăcută de la FCSB.

Adrian Petre a debutat la Cosenza în remiza cu Cittadella

Adrian Petre a fost titular pentru Cosenza, dar după pauză în locul românului a intrat Gliozzi. Cosenza și Cittadella au încheiat la egalitate, scor 1-1, ambele goluri fiind înscrise în prima repriză.

Echipa lui Adrian Petre a rămas fără victorie în acest sezon din Serie B, dar și fără înfrângere, după ce a ajuns la trei remize în trei etape.

Cosenza a promovat în Serie B în 2018, iar în sezonul trecut a terminat pe locul 15 din 20 echipe.

În vârstă de 22 de ani, Adrian Petre a fost lansat în fotbalul mare de UTA. În 2017, vârful a ajuns în Danemarca, la Esbjerg, iar în acest an a fost luat de FCSB, după ce a impresionat la Campionatul European U21, acolo unde România a ajuns până în semifinale, sub comanda lui Mirel Rădoi.

800.000 de euro a plătit Gigi Becali pentru transferul lui Adrian Petre, la începutul acestui an

Publicat: 17 10. 2020, 16:54
Actualizat: 24 10. 2020, 01:49