Adi Popa, omul meciului! Românul a pasat decisiv de trei ori și a contribuit la victoria echipei sale în campionat

Nedorit de Jaap Stam la prima echipă a lui Reading, Adi Popa a fost trimis la echipa a doua a clubului, acolo unde a pasat de trei ori decisiv în victoria cu Aston Villa, scor 3-2, din campionat.

Reading U23 și Aston Villa U23 s-au întâlnit în etapa a opta de campionat. Oaspeții au deschis scorul prin O”Hare, în minutul 7, dar Adi Popa și-a intrat în rol imediat. A pasat decisiv de două ori până la pauză pentru Barrett (min. 9) și House (min. 23).

După pauză, Aston Villa U23 a egalat la doi, dar românul de 29 de ani a găsit din nou o pasă decisivă pentru Barrett, care a stabilit scorul final încă din minutul 55.

• Reading U23: Legg, Holmes, Medford-Smith, Osho, Andresson, East, Sheppard (Howe 46), Holsgrove, Barrett, Popa, House (Frost 33)
  • Aston Villa U23: Steer, Clarke, Bedeau, Lyden, Suliman, Finnerty, Blackett-Taylor (Clarke 78), Doyle-Hayes, Grealish (Pastorek 88), O’Hare, McKirdy (Mooney 84)

Englezii susțin că Adi Popa este determinat să părăsească stadionul Madejski pentru a prinde mai multe minute. Deși a declarat că este fericit la Reading, în realitate Adi Popa ar fi nemulțumit de statutul de rezervă, dar și de deciziile lui Jaap Stam.

Adi Popa a ajuns la Reading la începutul acestui ai după ce englezii i-au plătit FCSB-ului 600.000 de euro