Adi Popa, ales de fani omul meciului cu Aston Villa. FOTO | Cum arată trofeul pe care l-a primit :)

Mijlocașul formației Reading, Adrian Popa, a fost ales de fanii echipei sale cel mai bun jucător al meciului cu Aston Villa, disputat, marți seara, în etapa a treia a ligii secunde engleze.

„Suporterii m-au votat omul meciului în victoria, 2-1, cu Aston Villa. Este primul meu titlu «Man of the Match». Vă mulțumesc tuturor pentru că m-ați votat! Hai, Reading!”, a notat jucătorul, pe pagina sa de Facebook.

Internaționalul român a fost decisiv la primul gol marcat de gazde. Popa a trimis un șut-centrare din partea stângă și l-a forțat pe fundașul oaspeților Glenn Whelan să își trimită mingea în propria poartă. Reading a marcat și al doilea gol în minutul 55, prin Barrow, iar Hourihane a redus din diferență pentru Aston Villa, în minutul 87.

În urma acestui rezultat, Reading se află pe locul 13 din Championship, cu patru puncte, în timp ce Aston Villa se află pe penultima poziție a clasamentului, cu doar un punct.

În vârstă de 29 de ani, Adrian Popa a jucat în toate cele trei partide din acest sezon al ligii secunde engleze și a reușit o pasă decisivă. El se numără printre jucătorii convocați de Christoph Daum pentru meciurile României cu Armenia și Muntenegru, din preliminariile Campionatului Mondial din 2018.