Abia a ajuns în Belgia, dar deja i-a depășit pe Stanciu și Chipciu. Rotariu a debutat la FC Brugge și este pe primul loc în clasament. Cum s-a descurcat fostul dinamovist la primul meci

Dorin Rotariu (21 de ani) a prins primele minute în tricoul celor de la FC Brugge, în victoria echipei sale, scor 1-0, în fața celor de la Charleroi. Internaționalul român a fost introdus pe teren, în minutul 81, atunci când l-a schimbat pe Rafaelov.

FC Brugge s-a impus pe teren propriu, în fața lui Charleroi, scor 1-0, după ce singurul gol al partidei a fost marcat de Vossen, în minutul 72. Meciul a fost motiv de bucurie și pentru Dorin Rotariu, care a debutat pentru Brugge, în campionat, după ce a intrat pe teren, în minutul 81. Deși a fost introdus pe finalul partidei, fostul dinamovist a avut timp de două acțiuni solitare, dar care nu au fost finalizate cu gol. Dacă la prima și-a întors un adversar, ca mai apoi să paseze celui mai apropiat coleg, la cea de-a doua Rotariu a alergat cu mingea la picior 30 de metri, pe contraatac, dar a pasat greșit, iar astfel echipa sa a ratat o bună ocazie de a-și mări avantajul pe tabela de marcaj.

Cu această victorie, FC Brugge se află pe primul loc în campionatul Belgiei, cu 52 de puncte, cu trei mai multe decât Anderlecht, echipă pentru care evoluează alți doi români, Nicoale Stanciu și Alexandru Chipciu. Belgienii i-au plătit lui Dinamo 2.2 milioane de euro pentru serviciile tânărului mijlocaș român, care are contract cu actuala sa echipă până în 2020.

Publicat: 05 02. 2017, 17:36
Actualizat: 05 02. 2017, 17:37