Nicolae Stanciu, assist formidabil în tricoul Slaviei Praga! Comentatorul meciului a fost impresionat: „O pasă fantastică!” | VIDEO

October 2, 2019, Prague, Czech Republic: Nicolae Stanciu from Slavia Prague during the UEFA Champions League (Group F) match between Slavia Prague and Borussia Dortmund in Prague. (Credit Image: © Mateusz Slodkowski/SOPA Images via ZUMA Wire)

Nicolae Stanciu trece printr-o perioadă de excepție în tricoul celor de la Slavia Praga, remarcându-se cu o pasă decisivă formidabilă și în duelul cu Ostrava.

Fostul jucător de la FCSB n-a marcat în prima etapă din play-off, dar a contribuit la al doilea gol al Slaviei, din victoria cu 3-1 în fața celor de la Ostrava. Mijlocașul român a părăsit terenul în minutul 86.

Nicolae Stanciu, „pasă fantastică” de gol

Zima a deschis scorul în minutul 14, iar Stanciu s-a remarcat apoi chiar înainte de finalul primei reprize. Internaționalul român a oferit o pasă genială pentru Boril, care a făcut 2-0, printr-o lovitură de cap.

Comentatorul meciului a considerat că românul a oferit o pasă „fantastică”, iar Slavia a reușit astfel al doilea gol.

Contul oficial de Twitter al Slaviei a remarcat de asemenea assist-ul superb oferit de căpitanul oaspeților. În plus, Stanciu are parte numai de cuvinte de laudă și pe rețelele de socializare.

Mijlocașul de 27 de ani a strălucit și duminica trecută, contribuind decisiv la victoria celor de la Slavia Praga cu Zlin, scor 1-0.

Nicolae Stanciu a fost lăudat de mai multe ori de tehnicianul Slaviei, care e cucerit de tehnica fotbalistului român: „Este ajutat și de conexiunile pe care le are cu colegii, pentru că aceștia reușesc să marcheze din oportunitățile pe care el le generează. Are multe pase cheie, iar diferența fundamentală este că acestea sunt transformate în gol de către băieți. Stanciu se simte mult mai bine acum când pasează sau când șutează la poartă”, a spus Jindrich Trpiskovsky.

„Faptul că a fost o atmosferă liniștită în stadion ar putea fi unul dintre factori, iar eu cred că devine din ce în ce mai bun. Sunt multe lucruri pozitive în viața sa privată acum, fapt care este evidențiat de prestațiile sale”, a mai afirmat antrenorul Slaviei Praga.

Nicolae Stanciu este considerat de jurnaliștii cehi cel mai bun jucător de la Slavia Praga, în partidele desfășurate după ridicarea restricțiilor.

Publicat: 20 06. 2020, 22:03
Actualizat: 20 06. 2020, 23:30