Stanciu a debutat în Arabia Saudită într-un meci nebun. Ce s-a întâmplat în partida cu echipa lui Isăilă și Salomao

Nicolae Stanciu (25 de ani) a debutat în tricoul lui Al Ahli, în victoria de pe terenul formației pregătite de Daniel Isăilă, scor 4-2,  într-o partidă din campionatul Arabiei Saudite. Mijlocașul român, transferat în această iarnă de la Sparta Praga, a fost introdus în minutul 76.

Echipa internaționalului român a condus de două ori în prima repriză, însă scorul la pauză a fost egal, 2-2. În minutul 50, atacantul Djaniny a adus-o din nou pe Al Ahli în avantaj, iar Al Soma a stabilit scorul final în prelungiri, 2-4.

Stanciu a fost aruncat în luptă cu un sfert de oră înainte de finalul jocului și a primit un cartonaș galben în minutul 84.

Debut și pentru Salomao

Nicolae Stanciu nu a fost singurul debutant al serii. La Al-Hazem, a apărut pentru prima dată și Diogo Salomao, fostul jucător al lui Dinamo. Portughezul a fost introdus pe teren în minutul 64.

După acest rezultat, Al Ahli urcă pe locul 3 în Arabia Saudită, cu 36 de puncte, devansând, cel puțin temporar, Al-Shabab, echipa lui Marius Șumudică.  De partea cealaltă, Al-Hazem rămâne pe locul 12, ultimul neretrogradabil, cu doar 19 puncte.

Publicat: 07 02. 2019, 21:14
Actualizat: 07 02. 2019, 21:19