Șoc în Spania! Real Madrid a fost învinsă pe de nou-promovata Cadiz și a pierdut acasă după 399 de zile. Luis Suarez, gol pentru Atletico

Real Madrid a suferit o înfrângere la care puțini se așteptau! Echipa lui Zinedine Zidane a pierdut pe teren propriu cu nou-promovata Cadiz, scor 0-1. A fost primul eșec pentru Real pe teren propriu, după o pauză de 399 de zile.

După șase etape, Real Madrid a rămas însă pe primul loc în La Liga, dar campioana Spaniei este acum la egalitate cu Cadiz.

Anthony Lozano, eroul lui Cadiz cu Real Madrid

Anthony Lozano a adus victoria oaspeților prin golul marcat în minutul 16. Rămas în poziție regulamentară, fotbalistul în vârstă de 27 de ani  l-a învins cu puțină șansă pe Courtois, după pasa decisivă a lui Negredo, ajuns la 35 de ani. Cadiz putea marca încă din minutul 2, însă Real a fost salvată de Sergio Ramos, care a salvat de pe linia porții.

Fără norvegianul Odegaard, accidentat, Real n-a strălucit după golul primit, dar putea egala în minutul 81, atunci când Benzema a trimis în transversală.

Cadiz a terminat partida cu cinci șuturi pe poartă, față de doar două ale gazdelor. Totuși, Real a avut o posesie net superioară: 75%, față de 25%.

Luis Suarez, golul 150 în La Liga

Tot sâmbătă, Luis Suarez a marcat un gol în victoria lui Atletico Madrid cu Celta Vigo, scor 2-0.

Fostul star al Barcelonei a deschis scorul în minutul 6, cu un șut plasat din careu.

Luis Suarez a reușit sâmbătă golul cu numărul 150 în La Liga, competiție în care a bifat până acum 195 de partide. 147 dintre reușitele lui Suarez au venit în tricoul Barcelonei, atacantul marcând pentru Atletico de trei ori.

Atacantul ajuns la 33 de ani a marcat 21 de goluri în sezonul 2019-2020, cel mai mic număr de goluri dintre cele 6 sezoane petrecute la catalani, și, după ce nu a fost inclus în pregătirea noului an competițional, a părăsit-o pe FC Barcelona. Pentru serviciile lui Suarez, Atletico Madrid a cheltuit doar 6 milioane de euro.

Publicat: 17 10. 2020, 22:04
Actualizat: 28 10. 2020, 00:17