Sevilla, prima echipă calificată în „optimile” Europa League. Cu Ștefan Radu în teren, Lazio a fost fără replică

FC Sevilla a câștigat manșa retur cu Lazio, din 16-imile Europa League, scor 2-0, iar echipa lui Radu Ștefan părăsește a doua competiție europeană intercluburi.

După 0-1 la Roma, Lazio spera la o revenire pe „Ramon Sanchez Pizjuan”, însă italienii, cu Radu Ștefan integralist, și-au văzut speranțele diminuate semnificativ încă din minutul 20, când Wissam Ben Yedder a beneficiat de o respingere a lui Strakosha în fața porții și a deschis scorul pentru andaluzi.

După pauză, Lazio a forțat revenirea în joc, iar Acerbi a ratat o ocazie uriașă în minutul 55. Cinci minute mai târziu, Franco Vazquez a văzut al doilea cartonaș galben și i-a lăsat pe spanioli în 10 oameni. Chiar și așa, echipa lui Simone Inzaghi nu a profitat de avantajul numeric, care a ținut doar zece minute, Marusic fiind eliminat și el. Scorul final a fost stabilit de Pablo Sarabia, în minutul 78, care l-a învins pe Strakosha cu un șut din interiorul careului mic.

FC Sevilla devine prima echipă calificată în optimile de finală ale Europa League, celelalte meciuri din 16-imi urmând să se desfășoare joi seară.

Publicat: 20 02. 2019, 21:05
Actualizat: 20 02. 2019, 21:31