Sergio Ramos, meci de coșmar! A ratat două penalty-uri cu Elveția. Rezultatele serii în Liga Națiunilor

Spain's defender Sergio Ramos reacts after missing his second penalty kick during the UEFA Nations League football match between Switzerland and Spain at St. Jakob-Park stadium in Basel, on November 14, 2020.,Image: 569012758, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no

Sergio Ramos a avut parte de un meci de coșmar cu Elveția, în Liga Națiunilor! Jucătorul lui Real Madrid a ratat două penalty-uri în repriza secundă.

În ziua în care România a aflat că nu va mai juca meciul cu Norvegia, Sergio Ramos s-a făcut de râs la Basel și nu l-a putut învinge pe Sommer din două lovituri de la 11 metri, dar Spania a scos, totuși, o remiză cu Elveția, scor 1-1.

Freuler a deschis scorul pentru Elveția, iar Moreno a salvat-o pe Spania cu golul din minutul 89. Ibericii au evoluat în ultimele minute cu un om în plus, după ce Elvedi a văzut cartonașul roșu.

Sergio Ramos, două penalty-uri ratate cu Elveția

În minutul 57, Ramos a bătut destul de bine, dar Sommer a ghicit colțul și a respins în corner. În minutul 80, fundașul dorit de David Beckham în MLS, a avut șansa să marcheze iar, însă de această dată a trimis mai degrabă o pasă la portar și s-a făcut de râs cu o execuție penibilă.

Yann Sommer nu va uita niciodată acest meci, mai ales că portarul celor de la Monchengladbach a devenit doar al doilea portar care apără un penalty al lui Ramos, după croatul Subasic.

Sergio Ramos a avut un meci groaznic tocmai în ziua în care l-a depășit pe legendarul Buffon și a devenit cel mai selecționat jucător din Europa.

Kante a adus victoria Franței cu Portugalia

Într-un alt meci tare din Liga Națiunilor, Franța a bătut cu 1-0 la Lisabona. Kante a adus succesul cu Portugalia, după un balon respins în față de Patricio.

De altfel, portarul Portugaliei a ajuns la o cifră formidabilă, din moment ce n-a mai luat gol de aproape 600 de minute.

La Leipzig, Germania a trecut cu 3-1 de Ucraina, după ce a fost condusă cu 0-1. Sane și Werner au întors rezultatul până la pauză, iar Werner a reușit chiar dubla, în minutul 64.