Selecționerul Suediei, șocat după atacul terorist de la Bruxelles în care au murit doi suporteri. „În ce fel de lume trăim?”

Janne Andersson, selecționerul echipei naționale a Suediei, s-a declarat șocat după atacul terorist de la Bruxelles în care doi suporteri suedezi au murit împușcați.

Meciul dintre echipa națională a Belgiei și cea a Suediei din preliminariile pentru EURO 2024 a fost umbrită de atentatul terorist care a avut loc în Bruxelles cu doar câteva minute înainte de fluierul de start.

După ce doi suporteri suedezi și-au pierdut viața, iar altul a fost grav rănit în atentatul terorist de la Bruxelles, Janne Andersson, selecționerul echipei naționale a Suediei, a vorbit despre incidentul care a avut loc înaintea meciului cu Belgia.

„În ce fel de lume trăim? Absolut dezgustător! Decizia de la pauză a fost evidentă, nu putem juca. E tragic și ne gândim la cei afectați și la rudele lor. Nu am știut nimic înainte de meci! Nu am mai fi jucat fotbal în asemenea condiții! Am vorbit la pauză și am oprit meciul, belgienii au fost total de acord. Nu avem cum să mai jucăm”, a declarat Janne Andersson, selecționerul Suediei.

Meciul dintre echipa națională a Belgiei și cea a Suediei a fost amânat de UEFA, după ce jucătorii suedezi au aflat despre tragicul eveniment la pauză și au refuzat să mai iasă de la vestiare la scorul de 1-1.  Partida a fost suspendată după ce și fotbaliștii belgieni au fost de acord cu acest demers.

Atacatorul din Belgia nu a fost prins! Ce mesaj a transmis după ce a ucis doi oameni

Imediat după ce a împușcat cei doi suporteri suedezi în apropierea stadionului pe care se juca Belgia – Suedia, atacatorul din Bruxelles a postat pe rețelele de socializare un mesaj video prin care a transmis că a făcut acest gest pentru a-i „răzbuna pe musulmani”.

Abdesalam Lassoed, atacatorul din Bruxelles, are 45 de ani și este din Tunisia, dar este rezident în Belgia. „Trăim pentru religia noastră, murim pentru religia noastră. Recunoștință lui Allah, fratele vostru Abdesalam i-a răzbunat pe musulmani”,a fost mesajul transmis de teroristul din Bruxelles.

Imediat după atac, autoritățile din Belgia au ridicat alertă teroristă la cel mai înalt nivel, iar Franța a decis să înăsprească controalele la frontiera cu Belgia.

Publicat: 17 10. 2023, 08:47