Schalke, salvată de „fundașii golgheteri”! „Minerii” conduceau cu 2-0 în minutul 18, dar au fost aproape de umilință

Cu trei zile înainte de meciul cu Steaua din grupa E a Ligii Campionilor, Schalke a remizat în deplasare, scor 3-3, cu Frankfurt. Ultimele două goluri ale adversarei campioanei României au venit după faze fixe

*Schalke rămâne pe 6, după un meci pe care l-a avut în mână, conducând cu 2-0
*Mijlocașul Johannes Flum a marcat atât în proprie poartă, cât și în poarta lui Schalke

Ce meci a reușit Schalke cu trei zile înaintea duelului cu Steaua, din grupa E a Ligii Campionilor! „Minerii” au scos, in-extremis, un punct din deplasarea de la Frankfurt, scor 3-3, deși au condus cu 2-0 în minutul 18! Însă fragilitatea defensivei lui Schalke a fost „răzbunată” de golurile marcate de fundașii centrali Matip și Howedes în poarta lui Frankfurt. A fost însă un meci care a demonstrat din nou slăbiciunile lui Schalke. Care a avut 2-0 în minutul 18, după o fază confuză și o fază fixă. Prima, în minutul 14. când Flum a marcat în proprie poartă, deși nu era presat de niciun adversar, după o centrare a lui Uchida. Iar peste patru minute mai târziu, fundașul central Matip a reluat în plasa lui Trapp centrarea lui Aogo.

Howedes este cel care a adus un punct în meciul cu Schalke în partida cu Frankfurt

Joselu, dublă pentru Frankfurt

Când meciul părea că se îndreaptă către o victorie a lui Schalke, Frankfurt a reușit să întoarcă soarta partidei în doar 14 minute! Flum (54), respectiv Joselu (61 și 68) au făcut 3-2, iar „minerii” erau la pământ. A intervenit Jens Keller, care i-a introdus pe Fuchs și Szalai, într-o încercare disperată de a mai salva un punct. Iar după o nouă fază confuză în careul lui Frankfurt, fundașul central Howedes a reluat din careu, pentru a face 3-3 (86)! O egalare meritată, conform site-ului „Kicker”, ai cărei redactori s-au mirat de numeroasele întoarceri de situație.