Salvat de un bulgar la debut! Dorinel a câștigat primul meci disputat la Kuban

Dorinel Munteanu a debutat cu dreptul pe banca lui Kuban Krasnodar, echipa rusă câștigând meciul cu Motherwell de aseară, scor 2-0, din prima manșă a turului III preliminar al Europa League.

*Ambele goluri ale rușilor au fost marcate de bulgarul Ivelin Popov

Procesul pe care l-a avut cu Mordovia Saransk l-a împiedicat pe Dorinel Munteanu să debuteze oficial la Kuban Krasnodar. Practic, fosta sa echipă i-a interzis lui Dorinel să devină în acte antrenorul lui Kuban până la decizia de luni. Însă antrenorul român a avut câștig de cauză la Camera de Soluționare a Conflictelor din liga rusă, astfel că a putut debuta aseară, în cel mai important meci din istoria lui Kuban, la primul meci al echipei ruse în cupele europene.

Deși a avut emoții timp de 50 de minute, Kuban a reușit însă să câștige, scor 2-0, deși Motherwell a dominat partida. Ambele goluri au fost marcate de bulgarul Ivelin Popov (52 și 78), jucătorul de 25 de ani reușind să acopere astfel absența lui Aras Ozbiliz, armeanul care a fost vândut săptămâna trecută pe zece milioane de euro la Spartak Moscova. Gigel Bucur a fost înlocuit în minutul 85 de costaricanul Urena.

În play-off-ul Europa League, Kuban are șanse minime de a fi cap de serie, fiind nevoie ca șapte echipe cu coeficient mai mare decât formația lui Munteanu să fie eliminate.

Publicat: 02 08. 2013, 09:35
Actualizat: 02 08. 2013, 11:52