Salah a marcat iar și a intrat direct în istorie după ce l-a depășit pe legendarul Suarez. Liverpool, 16 victorii la rând în Premier League

single club/league/player publications/services. Liverpool forward Mohamed Salah (11) celebrates his goal 4-0 during the Premier League match between Liverpool and Southampton at Anfield, Liverpool Liverpool v Southampton, Premier League - 01 Feb 2020, Image: 495959137, License: Rights-managed, Restrictions: EDITORIAL USE ONLY No use with unauthorised audio, video, data, fixture lists (outside the EU), club/league logos or "live" services. Online in-match use limited to 45 images (+15 in extra time). No use to emulate moving images. No use in betting, games or, Model Release: no, Credit line: Craig Galloway/ProSports / Shutterstock Editorial / Profimedia

Liverpool și-a continuat parcursul fantastic din Premier League, iar echipa lui Klopp a bătut-o și pe Southampton, în etapa a 25-a, scor 4-0.

Oaspeții au scăpat fără gol până la pauză, însă apoi a mai fost o singură echipă pe teren. Oxlade-Chamberlain a deschis scorul în minutul 47, apoi au marcat și Henderson, respectiv Salah, ultimul reușind o dublă pe Anfield. Firmino n-a marcat de această dată, dar a avut o evoluție de excepție, după ce a bifat 3 assist-uri cu Southampton.

De menționat că Liverpool a atins o cifră impresionantă: 16 victorii la rând în Premier League. Deținătoarea Ligii Campionilor are un singur egal în tot sezonul: 1-1 cu Manchester United.

Salah a ajuns la 70 de goluri și l-a depășit pe Suarez

Mohamed Salah a marcat azi al 70-lea gol pentru Liverpool în Premier League, iar sâmbătă l-a depășit pe legendarul Luis Suarez, care a punctat de 69 de ori.

Henderson l-a egalat pe Coutinho și e pe urmele celebrului McManaman

Henderson a oferit assist-ul pentru golul al doilea al lui Liverpool, din minutul 60, iar mijlocașul a intrat într-un top select. Căpitanul liderului din Premier League a ajuns la 35 de assist-uri și e pe locul 3 la acest capitol, după ce l-a egalat pe Philippe Coutinho.

Lider detașat în privința assist-urilor este Steven Gerrard, noul antrenor al lui Ianis Hagi la Rangers. Fostul mare jucător se poate lăuda cu 92 de pase decisive.

22 de puncte este avansul lui Liverpool în fruntea clasamentului din Premier League.

Publicat: 01 02. 2020, 20:11