S-a enervat Ovidiu Hațegan! Record pentru centralul român: două cartonașe roșii în preliminariile CM 2022!

Țara Galilor a învins Cehia în grupa G a preliminarilor Cupei Mondiale, scor 1-0, gol marcat de Daniel James în minutul 82. Partida a fost condusă de Ovidiu Hațegan. care a stabilit un record: 2 eliminări în același meci.

În Liga 1, centralul arădean a arătat 3 cartonașe roșii în 14 partide partide arbitrate în acest sezon, o medie de o eliminare la aproape 5 meciuri. Ultima partidă arbitrată în campionatul intern a fost FCSB-CFR Cluj 3-0.

La Cardiff, Hațegan a fost ajutat la linii de Adrian Ghinguleac și Sebastian Gheorghe, iar arbitru de rezervă a fost Radu Petrescu.

Prima eliminare a survenit în minutul 49 pentru Schick de la cehi pentru comportament nesportiv, iar apoi a restabilit egalitatea numerică pe teren. În minutul 79, Roberts de la gazde a primit un al doilea avertisment pentru un fault destul dur.

Ţara Galilor – Cehia s-a terminat 1-0 (0-0); A marcat: Daniel James ’82.

Ovidiu Hațegan, număr de prestații bune în grupele Champions League

Centralul român a arbitrat în partea a doua a lui 2020 șase partide consecutive în Champions League, ceea ce este un record incredibil pentru arbitrajul românesc, cât şi internaţional. Arbitrul arădean poartă ecusonul FIFA din anul 2008 și a arbitrat peste 140 de mecuri internaționale.

UEFA a lansat în noiembrie 2020 documentarul „Man in the middle”, avându-i ca protagoniști pe 16 arbitri din Europa! Este vorba despre un documentar cu patru episoade despre cavalerii fluierului din Liga Campionilor, din 11 ţări, printre care se numără şi românul Ovidiu Haţegan (40 de ani).

Publicat: 31 03. 2021, 08:35