Ronaldo a devenit cel de-al treilea golgheter all-time pentru Real Madrid. Ce alte recorduri au doborât jucătorii lui Ancelotti în meciul cu Elche, scor 2-0

Meciul dintre Real Madrid și Elche, din La Liga, a reprezentat, pe lângă victoria jucătorilor lui Carlo Ancelotti, și o serie de recorduri doborâte de fotbaliștii de pe Bernabeu.

Real Madrid a reușit să se impună duminică seara cu scorul de 2-0 în meciul din campionat jucat împotriva lui Elche, Cristiano Ronaldo trecându-și numele pe tabelă în minutul 69. Celălalt gol al partidei a fost marcat de Benzema, în minutul 56. De trei meciuri nu mai reușise portughezul să înscrie, iar cu reușita din meciul cu Elche, Ronaldo l-a egalat pe Santillana în clasamentul marcatorilor din istoria lui Real Madrid, cu 290 de reușite, ocupând poziția a treia. Este depășit doar de Raul, cu 323 de goluri, și Di Stefano, cu 307.

Iar daca Santillana, jucător care a evoluat la Real Madrid în perioada 1971-1988, a reușit să atingă borna de 290 de goluri în 645 de meciuri oficiale pentru madrileni, Ronaldo a reușit această performanță în doar 281 de partide pentru Real Madrid.

Recordul lui Casillas și meciul 100 pentru Carlo Ancelotti la Real Madrid

Nu a fost doar seara recordurilor lui Ronaldo. Portarul lui Real Madrid, Iker Casillas, a reușit să ajungă la 328 de victorii în La Liga, depășindu-l pe Raul, cel care în tricoul madrilenior a reușit să câștige 327 de partide. Și, pentru ca tabloul să fie complet, Carlo Ancelotti a atins meciul cu numărul 100 pe banca Realului. 78 de partide a câștigat italianul până în prezent, fiind cea mai bună perioadă din întreaga carieră pentru tehnician.

Publicat: 23 02. 2015, 01:20
Actualizat: 23 02. 2015, 01:21