Ronaldinho intră în istorie! A câștigat Copa Libertadores pentru prima dată în carieră!

Atletico Mineiro a câștigat aseară pentru prima oară în istorie Copa Libertadores, după ce s-a impus la penaltyuri în fața Olimpiei Asuncion.

*Jo și Leonardo Silva au anulat deficitul de două goluri din prima manșă
*Atletico Mineiro nu a ratat niciun penalty din cele patru executate

60.000 de suporteri ai lui Atletico Mineiro s-au strâns aseară pe stadionul „Mineirao” din Belo Horizonte pentru a-și încuraja echipa în returul finalei Cupei Libertadores cu Olimpia Asuncion. Cu o săptămână în urmă, paraguayenii câștigaseră pe teren propriu cu 2-0, astfel că misiunea brazilienilor părea dificilă. Mai ales că formația din Belo Horizonte nu câștigase niciodată Cupa Libertadores, cel mai mare succes al „cocoșilor” fiind triumful în campionatul brazilian din 1971.

Au marcat golul egalării în minutul 87

Însă cu o formație care a combinat experiența lui Ronaldinho și a lui Josue, dorința de afirmare a lui Bernard și calitățile de marcator ale lui Jo, Mineiro a avut ce să le ofere fanilor! Jo a deschis scorul imediat după pauză (46) și le-a dat speranțe suporterilor de pe „Mineirao”. Totul părea însă că se va sfârși, după ce Ronaldinho sau Bernard au ratat șanse bune în partea secundă. Însă Leonardo Silva a adus golul egalării la general în minutul 87, iar meciul a intrat în prelungiri. Acolo unde nu s-a mai întâmplat nimic, iar echipa câștigătoare s-a decis la penalty-uri.

Încă un titlu pentru Ronaldinho

Iar brazilienii au început excelent la loviturile de departajare! Portarul Victor a apărat lovitura lui Matias Gimenez, în timp ce Silva, Jo, Guilherme și Alecsandro au înscris în poarta Olimpiei. Tot Victor a apărat și lovitura lui Miranda, astfel că fiesta a putut începe. „Așa ne-a fost scris, să câștigăm azi. Mulți mi-au spus că sunt terminat. Pentru asta am revenit în Brazilia, să câștig Cupa Libertadores. Mai spuneți acum ceva”, a spus Ronaldinho, care devine astfel câștigător de Liga Campionilor, Cupa Libertadores, Cupa Mondială, Copa America, Cupa Confederațiilor și al Balonului de Aur. Astfel, „Dințosul” devine primul fotbalist din istorie care câștigă toate aceste trofee. Este pentru a patra oară consecutiv când Brazilia câștigă Cupa Libertadores, după performanțele lui Internacional (2010), Santos (2011) și Corinthians (2012).

Publicat: 25 07. 2013, 10:48
Actualizat: 25 07. 2013, 10:56