Ronald Koeman, prima reacție după ce Messi i-a „închis gura” prin dubla cu Betis! De ce l-a ținut rezervă pe starul Barcelonei | VIDEO

Ronald Koeman explica de ce l-a tinut rezerva pe Messi
Vezi galeria foto - 7 poze

Ronald Koeman a explicat decizia de a-l lăsa pe Messi pe banca de rezerve pentru meciul cu Betis. Argentinianul a intrat la pauză și a reușit dubla. Antrenorul a declarat la finalul partidei că starul Barcelonei nu era pregătit destul pentru meciul de sâmbătă.

Barcelona a câștigat cu Real Betis, după ce la pauză a fost 1-1. Messi a intrat după primele 45 de minute și și-a făcut pe deplin simțită prezența.

Messi a marcat mai întâi din penalty, ca apoi să reușească primul gol din acțiune în acest sezon.

Imediat după meci, olandezul de pe banca Barcelonei a explicat decizia de a-l lăsa pe Messi pe banca de rezerve:

„Nu a fost suficient de bine pregătit pentru a fi în primul 11 azi. Dar, bineînțeles, prezența lui pe teren în repriza secundă a fost foarte importantă”, a spus Ronald Koeman.

Messi a jucat în zece meciuri în acest sezon și a marcat 5 goluri în toate competițile, dar toate reușite din penalty.

Ronald Koeman nu s-a sfiit să îl treacă pe banca de rezerve, iar reacția argentinianului nu a întârziat. Messi a marcat din penalty (Min.61 – VIDEO AICI), ca apoi să șuteze violent pentru primul gol din acțiune al sezonului (Min. 82 – VIDEO AICI).

Pentru Barcelona au mai marcat Dembele, Griezmann și Pedri, în timp ce Betis a marcat prin Sanabria și Loren.

Barcelona – Betis, în etapa a 9-a din La Liga

Ronald Koeman a mizat pe o tripletă ofensivă formată din Ansu Fati, Antoine Griezmann și Ousmane Dembele.

Echipa Barcelonei în meciul cu Betis: Ter Stegen – Roberto, Pique, Lenglet, Alba – de Jong, Busquets, Pedri – Dembele, Griezmann, Fati

Rezervele Barcelonei: Neto, Tenas, Alena, Braithwaite, De La Fuente, Dest, Firpo, Messi, Mingueza, Pjanic, Puig, Trincao

Leo Messi va juca alături de Argentina în preliminariile pentru Campionatul Mondial, vineri, 13 noiembrie, de la ora 2:00, ora României, împotriva naționalei din Paraguay, urmând ca pe 18 noiembrie de la ora 2:30, să joace pe terenul naționalei din Peru.

Următorul meci al Barcelonei este cel din deplasare, cu Atletico Madrid, programat pe 21 noiembrie, deci peste 14 zile, în etapa a zecea din La Liga.

Publicat: 07 11. 2020, 20:15
Actualizat: 07 11. 2020, 20:22