Românii fac spectacol în Belgia: echipa lui Boloni a câștigat, Rotariu a marcat, Răzvan Marin a oferit pase de gol

Antwerp, echipa antrenată de Ladislau Boloni, a învins pe teren propriu, 2-0, pe Eupen, golurile fiind marcate de Haroun (19) și Limbombe (29 – penalti). Trupa tehnicianului român e acum locul șapte în clasament, cu 41 de puncte, în timp ce Eupen e codașa.

Apoi, mijlocașul Dorin Rotariu a marcat golul formației Mouscron în meciul cu Lokeren, scor 1-2, el fiind integralist și punctând în minutul 56.

De asemenea, în partida Standard Liege – KV Mechelen, scor 3-2, Răzvan Marin a fost autorul paselor de gol la reușitele lui Emond (34), Luyindama (45+3) și Carlinhos (52). El a ratat un penalti în minutul 78 și a fost schimbat în minutul 90+3.

„În 12 luni, Răzvan Marin a devenit gardianul jocului lui Standard. Cel care, împreună cu Uche Agbo, dă impulsuri atacului și coboară pentru a lua mingi pe care să le distribuie în față, datorită unei calități a paselor peste medie. Versatil, tehnic și muncitor, Răzvan Marin a ridicat multe semne de întrebare sezonul trecut. Însă ghinionul unora devine norocul altora.

Pe 1 octombrie, la meciul cu Anderlecht, robustul congolez Merveille Bope Bokadi a suferit o ruptură a ligamentului încrucișat anterior, iar românul a profitat din plin de șansa lui. De atunci, lui Marin i-a ieșit totul”, e lăudat Răzvan Marin în presa belgiană.

Doar Alexandru Chipciu a avut o seară neagră, el fiind rezervă. Mijlocașul nu a fost utilizat deloc în meciul câștigat de echipa sa Anderlecht, în deplasare, 3-2, contra celor de la Zulte Waregem.

Publicat: 03 03. 2018, 23:48
Actualizat: 04 03. 2018, 08:04