Rezumat Real Madrid Valencia 3-0. Show total cu Benzema și Asensio. VIDEO cu fazele meciului

Real Madrid a obținut a doua victorie la rând după ce prima ligă din Spania a fost reluată. Echipa lui Zinedine Zidane a făcut spectacol și cu Valencia și s-a impus clar, scor 3-0.

Madrilenii au tremurat doar la golul anulat al lui Rodrigo, din prima repriză, iar apoi au fost de neoprit în partea a doua a meciului. Benzema a deschis scorul după o oră de joc, iar apoi Asensio a marcat la prima atingere de balon, revenind cu gol după ce a lipsit peste 300 de zile.

Real, care a bătut-o cu 3-1 în etapa precedentă pe Eibar, a scăpat definitiv de emoții în minutul 87, atunci când francezul Benzema a făcut dubla cu o execuție superbă, reușind cel mai frumos gol al etapei din La Liga.

Vezi REZUMATUL partidei Real Madrid – Valencia 3-0

După plecarea lui Ronaldo la Juventus, Benzema a devenit golgheterul Realului, atacantul dovedind că este indispensabil pentru Zidane, după ce a ajuns la 21 de reușite în toate competițiile acestui sezon.

Barcelona rămâne pe primul loc în Spania după victoria cu Leganes, scor 2-0, însă Real Madrid ține aproape după succesul cu Valencia (VEZI AICI GOLURILE), iar cele două rivale promit un final palpitant de sezon în La Liga, chiar dacă spectatorii lipsesc deocamdată din tribune, așa cum se întâmplă și în Bundesliga și Premier League.

Titlul se poate decide chiar în ultima etapă, atunci când Barcelona joacă în deplasare cu Alaves, iar Real Madrid are meci tot pe teren străin, dar cu Leganes.

ECHIPELE DE START:

Real Madrid: Courtois – Carvajal, Varane, Ramos, Mendy – Casemiro- Valverde, Modric, Kroos – Benzema, Hazard

Antrenor: Zinedine Zidane

Valencia: Cillessen – Wass, Mangala, Hugo Guillamon, Gaya – Ferran Torres, Parejo, Kondogbia, Carlos Soler – Maxi Gomez, Rodrigo

Antrenor: Albert Celades

Cei de la ESPN au calculat că Barcelona are în acest moment 63% șanse să câștige un nou titlu în Spania.