Rezumat Athletic Bilbao – Real Madrid 0-1. Sergio Ramos a fost iar decisiv într-o deplasare infernală și echipa lui Zidane chiar e la un pas de titlu în La Liga. VIDEO cu fazele meciului

Real Madrid merge perfect în La Liga! Echipa antrenată de Zinedine Zidane nu s-a împiedicat nici duminică la prânz, reușind o victorie extrem de importantă: 1-0 pe terenul lui Bilbao.

După victoria grea cu Athletic, Real Madrid are acum 7 puncte peste rivala Barcelona, care va juca de la ora 23:00 pe terenul celor de la Villarreal. Va fi o partidă teribil de grea pentru catalani, care nu trec prin cea mai bună perioadă. În plus de asta, starul Leo Messi este în conflict deschis cu antrenorul Quique Setien.

Sergio Ramos a adus victoria Realului la Bilbao

Meciul dintre Athletic Bilbao și Real Madrid a început cu ocaziile ratate de Bezema și Inaki Williams, iar apoi belgianul Courtois a salvat excelent la ocazia veteranului Raul Garcia.

Francezul Karim Benzema a trecut și el pe lângă gol în prelungirile primei reprize, iar la pauză a fost 0-0.

Partida de pe „San Mames” se îndrepta spre o remiză albă, însă Sergio Ramos a fost iar decisiv și a adus victoria Realului, în probabil cel mai bun sezon pe care îl are internaționalul spaniol de când a ajuns pe Bernabeu.

Vezi REZUMATUL partidei Athletic Bilbao – Real Madrid 0-1

Ramos a înscris din penalty în minutul 73 și a ajuns deja la 10 goluri în acest sezon din La Liga, performanță care n-a mai fost atinsă de un fundaș de 15 ani în Spania. Fundașul lui Zidane a adus și victoria cu Getafe, din runda precedentă a campionatului Spaniei.

Atunci, Real a avut tot un meci greu și s-a impus pe final tot cu 1-0, iar Ramos a marcat golul de 3 puncte tot dintr-o lovitură de la 11 metri.

Real Madrid a bătut cu 1-0 la Bilbao după un meci în care a fost superioară la toate capitolele importante și a ajuns la 7 victorii consecutive în La Liga într-un singur sezon pentru prima oară din 2016 încoace.

Statistica meciului Athletic Bilbao – Real Madrid 0-1

Publicat: 05 07. 2020, 17:33
Actualizat: 05 07. 2020, 17:39