Rezumat Atalanta – Lazio 3-2. Gazdele au revenit spectaculos, prin goluri superbe. Echipa lui Ștefan Radu, la 4 puncte de Juventus. VIDEO cu fazele meciului

Lazio a pierdut trei puncte mari în derby-ul cu Atalanta, care s-a impus cu 3-2, în etapa a 27-a din Serie A. Astfel, gruparea la care joacă și Ștefan Radu este acum la 4 puncte de liderul Juventus, după ce a suferit a treia înfrângere în campionatul Italiei.

Meciul a început perfect pentru Ștefan Radu și colegii lui. Lazio a avut nevoie de doar 11 minute pentru a face 2-0 la Bergamo, după autogolul lui De Roon și reușita superbă semnată de Milinkovic-Savic.

Atalanta, poate cea mai spectaculoasă echipă din Europa, a redus din diferență prin Gosens, în minutul 38, iar la pauză scorul a fost 1-2.

Vezi REZUMATUL partidei Atalanta – Lazio 3-2

Lazio a cedat din punct de vedere fizic în repriza secundă, iar echipa lui Inzaghi n-a reușit să ia nici măcar un punct cu Atalanta, echipă care va juca în august în sferturile Ligii Campionilor, după ce a trecut de Valencia.

Malinovsky a egalat în minutul 66 printr-o execuție de zile mari, pentru ca apoi Palomino să aducă victoria gazdelor, printr-o lovitură de colț.

VIDEO | Atalanta – Lazio 3-2

ECHIPELE:

ATALANTA (3-4-2-1): Gollini – Toloi, Palomino, Djimsiti – Hateboer, De Roon, Freuler, Gosens (69′ Castagne) – Malinovskyi (77′ Ilicic), Gomez – Zapata (69′ Muriel).

Antrenor: Gian Piero Gasperini

LAZIO (3-5-2): Strakosha – Patric, Acerbi, Radu (76′ Bastos) – Lazzari, Milinkovic-Savic, Cataldi (60′ Parolo), Luis Alberto (76′ Anderson), Jony (76′ Lukaku) – Correa (55′ Caicedo), Immobile.

Antrenor: Simone Inzaghi

Tot miercuri, în Serie A, AS Roma a bătut-o cu 2-1 pe Sampdoria. Bosniacul Edin Dzeko a reușit o dublă și a devenit al cincilea marcator din istoria „giallorossilor”, după ce a ajuns la 104 goluri.

Într-un alt meci extrem de spectaculos, Inter a făcut doar 3-3 pe teren propriu cu Sassuolo, un alt rezultat care reprezintă o veste bună pentru campioana Juventus.

Vlad Chiricheș a fost titular în echipa oaspeților și a bifat primul meci oficial după o pauză de 8 luni.

Vineri seara, de la ora 22:45, Juventus se poate distanța chiar la 7 puncte de Lazio, dacă se impune la Torino în fața codașei Lecce.

Publicat: 25 06. 2020, 00:51
Actualizat: 28 06. 2020, 01:52