Rezultatele înregistrate miercuri în preliminariile Campionatului Mondial. Franța, doar egal acasă cu Bosnia și Herțegovina! Incidentul care a întârziat meciul Moldova – Austria

Ziua de miercuri a fost dedicată echipelor naționale, care au susținut meciuri în cadrul preliminariilor Cupei Mondiale din 2022.

Cu siguranță că faza zilei vine din Moldova, unde o dronă a întârziat startul meciului după ce arbitrul central a refuzat să pornească întâlnirea din motive care țin de securitate.

Meciul jucat de Moldova cu Austria a început cu jumătate de oră întârziere din cauza unui incident. Deasupra stadionului a fost surprinsă o dronă, iar arbitrul central a refuzat să dea startul partidei. Mai mult, a fost solicitată intervenția poliției. În urma unor verificări ulterioare, s-a stabilit că drona aparținea unui copil care se afla peste drum de stadion și care se juca.

Cea mai mare surpriză a zilei în preliminariile Cupei Mondiale vine din Franța, unde Bosnia și Herțegovina a scos un punct, 1-1. Oaspeții chiar au condus, după ce Dzeko a marcat în minutul 36, dar Antoine Griezmann a restabilit egalitatea până în pauză. În minutul 51, francezul Kounde a văzut direct cartonașul roșu pentru un fault, iar „cocoșii” nu au mai reușit să înscrie până la final