Rezultatele înregistrate joi în preliminariile Campionatului Mondial. Bulgaria scoate un punct în Italia, Spania pierde în Suedia!

MADRID, SPAIN - JUNE 10: Jordi Alba (R) of Spain in action against Marcus Berg (L) of Sweden during the UEFA European Qualifying Group F match between Spain and Sweden for UEFA EURO 2020 at Santiago Bernabeu Stadium in Madrid, Spain on June 10, 2019. Burak Akbulut / Anadolu Agency/ABACAPRESS.COM

În Europa s-au disputat joi 12 meciuri din cadrul preliminariilor Cupei Mondiale din 2022, unele rezultate fiind de-a dreptul surprinzătoare.

Cu siguranță că bomba serii vine din Italia, unde formația care în această vară a câștigat Campionatul European nu a reușit decât un rezultat de egalitate în fața modestei Bulgaria. Chiesa a deschis scorul în minutul 16 și părea că gazdele nu vor avea nicio emoție sau, chiar mai mult, că îi vor încânta pe suporteri cu un recital de goluri. Lucrurile nu au stat deloc așa, Iliev reușind să restabilească egalitatea cu șase minute înainte de pauză.

Bulgarii s-au închis bine până la fluierul de final, astfel că au obținut un punct nesperat în fața Italiei.

Rezultatele înregistrate miercuri pe continent în preliminariile Cupei Mondiale din 2022

O altă formație foarte puternică din Europa, Spania, a dat peste cap calculele hârtiei. Ibericii s-au deplasat în Suedia pentru meciul de joi, de unde s-au întors cu o înfrângere, 2-1, după ce meciul din vară de la Euro s-a încheiat la egalitate, 0-0. Carlos Soler a deschis scorul în minutul 5 din pasa lui Jordi Alba, dar această reușită avea să fie și ultima pentru Spania. Suedia nu a așteptat foarte mult până să egaleze, Alexander Isak marcând pentru 1-1 în minutul 6, imediat după reluarea meciului! Nordicii au dat lovitura decisivă prin Viktor Claesson, care în minutul 57 a înscris din pasa lui Dejan Kulusevski.

Georgia – Kosovo 0-1

Andorra – San Marino 2-0

Cehia – Belarus 1-0

Estonia – Belgia 2-5

Ungaria – Anglia 0-4

Islanda – România 0-2

Italia – Bulgaria 1-1

Liechtenstein – Germania 0-2