Remiză în Derby d’Italia! Inter a condus la pauză, însă Juventus a smuls un punct pe final de meci | VIDEO

Remiză în Derby d'Italia

Inter Milano a remizat, duminică, pe Giuseppe Meaza, contra celor de la Juventus Torino, scor 1-1, într-o partidă din etapa a 9-a din Serie A.

A fost episodul cu numărul 242 din Derby d’Italia  (meciuri oficiale) și totodată cea de-a 60-a remiză dintre cele două formații. În continuare, Juventus o conduce la victorii pe Inter Milano cu 110 la 72. Golaveraj: 344-296.

Prima partidă dintre cele două formații datează din 14 noiembrie 1909, atunci Juventus s-a impus cu scorul de 2-0. Golgeterii all-time ai partidelor din Derby d’Italia sunt Roberto Boninsegna, Giuseppe Meazza și Omar Sivori – cu câte 12 goluri marcate.

Egalitate între Inter Milano și Juventus Torino, în Derby d’Italia

Inter Milano a deschis scorul în minutul 17. Hakan Calhanoglu a prins un șut fantastic, de la 25 de metri, balonul a lovit bara și a ricoșat la bosniacul Edin Dzeko, care a reluat simplu, din 10 metri, cu poarta goală.

VIDEO | Golul lui Dzeko

Egalitatea a fost restabilită din lovitură de la 11 metri, după ce Paulo Dybala l-a executat pe Samir Handanovic în minutul 89. Arbitrul partidei a avut nevoie de tehnologia VAR pentru a-și da seama dacă a fost sau nu contact în careu între Dumfries și Alex Sandro.

VIDEO | Golul marcat de Paulo Dybala

În urma acestui rezultat, Inter Milano a rămas pe locul 3, cu 18 puncte, cu 7 mai puține decât Napoli și AC Milan.

Juventus se menține pe locul 6, cu 15 puncte, 10 puncte în spatele celor două formații din frunte.

Inter – Juventus 1-1 (Edin Dzeko 17/ Paulo Dybala 89 – penalty)

Echipele de start:

Inter: Handanovic – Bastoni, de Vrij, Skriniar – Perisic, Calhanoglu, Brozovoic, Barella, Darmian – Dzeko, Martinez.

Rezerve utilizate: Dumfries, Gagliardini, A.Sanchez, Vecino
Rezerve neutilizate: Radu, Cordaz – D Ambrosio, Di Marco, Kolarov, Ranocchia, Satriano, Sensi.
Antrenor: Simone Inzaghi

Juventus: Szczesny – Alex Sandro, Chiellini, Bonucci, Danilo – Bernardeschi, Locatelli, McKennie, Cuardrado – Kulusevski, Morata.

Rezerve utilizate: Arthur, Bentancur, Chiesa, Dybala, Kaio Jorge.
Rezerve neutilizate: Pern, Pinsoglio – de Light, De Sciglio, Pellegrini, Ramsey, Rugani.