Refuză să piardă! Echipa națională de fotbal a Italiei, neînvinsă de 51 de meciuri în preliminariile unui turneu final

Echipa națională de fotbal a Italiei a câștigat luni meciul de debut din preliminariile Campionatului Mondial 2018, 3-1 în deplasare cu Israel, și a prelungit seria de meciuri fără înfrângere din calificări la 51 de partide, notează site-ul oficial al UEFA.

La Haifa, Italia a marcat prin Graziano Pelle (minutul 14), Antonio Candreva (minutul 31, din penalty) și Ciro Immobile (minutul 83). Giorgio Chiellini a fost eliminat în minutul 55. Tal Ben Haim a înscris singurul gol al Israelului, în minutul 35.

Cu Giampiero Ventura pe banca tehnică, Italia a ajuns la 51 de meciuri fără înfrângere în calificările pentru Campionatul Mondial sau European, un interval de peste zece ani.

Pe 6 septembrie 2006, Franța învingea Italia cu 3-1, după două goluri ale lui Sidney Govou și o reușită a lui Thierry Henry. A fost revanșa francezilor pentru finala Campionatului Mondial din 2006, pierdută în fața italienilor. Apoi, Roberto Donadoni l-a înlocuit pe Marcello Lippi pe banca Italiei, iar „Squadra Azzurra” a înregistrat nouă victorii și două egaluri în preliminariile pentru Euro 2008.

În campania de calificare la Campionatul Mondial din 2010, Italia a reușit șapte victorii și trei egaluri. La turneul final din Africa de Sud, italienii au performat sub așteptări și au fost eliminați încă din faza grupelor.

Cesare Prandelli a venit pe banca Italiei pentru preliminariile Campionatului European din 2012 și a înregistrat opt victorii și două rezultate de egalitate. La Euro 2012, italienii au ajuns până în finală.

În campania de calificare la Campionatului Mondial din 2014, Italia a reușit șase victorii și patru egaluri, dar nu a depășit faza grupelor la turneul final.

Italia a început preliminariile Campionatului European din 2016 cu Antonio Conte în postura de selecționer și a înregistrat șapte victorii și trei remize.

Publicat: 06 09. 2016, 19:37
Actualizat: 06 09. 2016, 20:39