Real Madrid o bate la scor pe Getafe și e la egalitate cu Barcelona în La Liga. Courtois, portarul cu cele mai bune cifre din Spania

January 4, 2020, Getafe, MADRID, SPAIN: Raphael Varane of Real Madrid celebrates a goal during the spanish league, La Liga, football match played between Getafe FC and Real Madrid at Coliseo Alfonso Perez Stadium on January 04, 2020 in Getafe, Spain., Image: 490984129, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: AFP7 / Zuma Press / Profimedia

UPDATE 23:50 Espanyol și Barcelona au terminat la egalitate, scor 2-2. Astfel, Real Madrid și Barcelona sunt la egalitate în fruntea clasamentului, cu 40 de puncte.

Real Madrid a început perfect noul an în La Liga, după ce n-a marcat în remizele albe cu Barcelona și Bilbao (0-0). Echipa lui Zidane a luat trei puncte mari și e lider în Spania! În primul meci din 2020, Real n-a avut milă de Getafe și s-a impus cu 3-0 în fața unei echipe care luase doar 17 goluri până azi.

Autogolul lui Soria a deblocat tabela în minutul 34, iar Varane și Modric au marcat apoi după pauză, pentru un succes categoric.

Courtois e cel mai bun

Courtois a ajuns la 9 meciuri fără gol primit în acest sezon de La Liga, în 16 meciuri bifate. Niciun portar din Spania nu se poate lăuda cu o astfel de performanță! Cu 40 de puncte acumulate, Real a ajuns la 11 victorii și a depășit-o pe marea rivală Barcelona în fruntea clasamentului.

Recunoscută pentru modul excelent în care se apără, Getafe a suferit cea mai grea înfrângere cu Pepe Bordalas pe bancă. Fosta echipă a lui Cosmin Contra, care va da peste Ajax în 16-imile Europa League, n-a mai pierdut la o astfel de diferență din august 2017.