Real Madrid revine pe primul loc în La Liga: Asensio și Lucas Vasquez, eroii meciului cu Celta Vigo! Derby-ul Andaluziei s-a încheiat nedecis

Real Madrid a învins cu scorul de 2-0, pe teren propriu, sâmbătă seara, echipa Celta Vigo, într-un meci din etapa a 17-a a campionatului Spaniei. Golurile au fost marcate de Vasquez ‘6 şi Asensio ’53.

Echipa lui Zinedine Zidane a început noul an 2021 cu o victorie. Asensio a centrat la reuşita lui Lucas Vazquez din minutul 6, iar rolurile s-au inversat în partea secundă: Vazquez l-a servit excelent pe Asensio la 7 minute după pauză.

În ultimele 13 confruntări directe dintre Real Madrid și Celta Vigo în campionat, trupa lui Zidane s-a impus de 11 ori, iar două partide s-au terminat nedecis. Galicienii nu au nicio victorie în fața „albilor”.

Tot sâmbătă, Getafe a pierdut confruntarea de acasă cu Real Valladolid, scor 0-1, gol Weissman în minutul 37.

Betis şi FC Sevilla au remizat în al 50-lea derby al Andaluziei care s-a disputat pe „Estadio Benito Villamarin”. Suso a deschis scorul pentru oaspeți în minutul 48, iar Canales a egalat, cinci minute mai târziu, prin Canales. FC Sevilla e pe 5, iar Betis pe locul 9 în clasament. Peste 20 de minute, Nabil Fekir a fost faultat în careu și Betis a beneficiat de încă un penalty după ce arbitrul a consultat VAR. Ratat de același Fekir.

Real Madrid este lider în clasament, cu 36 de puncte (17 jocuri). Pe locul doi este Atletico Madrid, care are 35 de puncte obţinute în 14 jocuri.
Astăzi se joacă: Alaves – Atletico Madrid (ora 17.15) și Huesca – FC Barcelona (ora 22.00).

FC Barcelona a anunţat că fotbalistul Philippe Coutinho va fi indisponibil aproximativ trei luni, după ce a fost operat, sâmbătă dimineaţă, la meniscul extern de la genunchiul stâng. Intervenţia chirurgicală s-a desfăşurat fără probleme.

Publicat: 03 01. 2021, 08:52
Actualizat: 03 01. 2021, 08:55