Manchester City 3-1 Copenhaga, Real Madrid 1-1 Leipzig. „Cetățenii” defilează pe teren propriu, în timp ce Real Madrid a trăit cu mari emoții finalul partidei

Sursa foto: Mediafax Foto
21:58

Manchester City – FC Copenhaga 3-1

Final de meci

Manchester City câștigă partida cu 3-1 și se califică în sferturi.

PAUZĂ!

Manchester City intră conduce la pauză, scor 3-1.

Min. 40+3: Goool Manchester City! Erling Haaland majorează diferența înainte de pauză.

Min. 29: Goool FC Copenhaga! Elyounoussi reduce din diferență pe tabelă.

Min. 9: Goool Manchester City! Alvarez majorează diferența pentru gazde.

Min. 5: Goool Manchester City! Akanji deschide scorul pentru „cetățeni”.

Min. 1: Fluier de start! A început meciul!

Echipele de start

Manchester City: Ederson – Lewis, Akanji, Ruben Dias, Gvardiol – Rodri, Alvarez, Kovacic – Nunes, Haaland, Bobb

Copenhaga: Grabara – Ankersen, Jelert, Vavro, McKenna, Diks – Froholdt, Oskarsson, Clem – Achouri, Elyounoussi

21:58

Real Madrid – RB Leipzig 1-1

Min. 68: Goool RB Leipzig! Oaspeții restabilesc rapid egalitatea prin reușita lui Orban.

Min. 65: Goool Real Madrid! Vinicius Junior deschide scorul pe tabelă.

PAUZĂ!

Cele două formații intră la pauză la egalitate, scor 0-0.

Echipele de start:

Real Madrid: Andriy Lunin — Dani Carvajal, Antonio Rudiger, Nacho, Ferland Mendy — Federico Valverde, Aurelien Tchouameni, Toni Kroos, Eduardo Camavinga — Jude Bellingham — Vinicius Jr

RB Leipzig: Peter Gulacsi — Benjamin Henrichs, Willi Orban, Castello Lukeba, David Raum — Olmo, Haidara, Schlager, Xavi Simons  — Lois Openda, Benjamin Sesko

UPDATE

Real Madrid a obținut, cu emoții, calificarea în sferturile de finală. Vinicius a deschis scorul după pauză cu un gol superb. Leipzig a egalat după doar 3 minute prin Orban. Real Madrid trece mai departe, scor 2-1 la general.

În celălalt meci al serii, Manchester City a obținut calificarea fără emoții. Akanji și Alvarez au marcat în primele 10 minute ale partidei. Elyounoussi a redus din diferență pentru Copenhaga. Haaland și-a trecut numele pe tabelă înainte de pauză și a închis tabela la scorul de 3-1, în favoarea gazdelor. Manchester City a obținut caliicarea cu scorul de 6-2, la general.

Știrea inițială

Miercuri seară, meciurile Manchester City – FC Copenhaga și Real Madrid – RB Leipzig au loc în optimile de finală UEFA Champions League, sezonul 2023 – 2024, iar cele două partide sunt Live Video Online pe www.prosport.ro.

Real Madrid – RB Leipzig Live Online în returul optimilor de finală UEFA Champions League

În meciul din tur, madrilenii s-au impus la limită, scor 1-0, în deplasarea din Germania. Marcatorul unicului gol al partidei a fost Diaz, în minutul 48. Gazdele au avut un gol anulat la doar 2 minute de la startul partidei, pe motiv de ofsaid la Sesko.

În ultima etapă decampionat, Real Madrid a reușit doar o remiză pe terenul Valenciei, scor 2-2. Pe teren propriu madrilenii sunt neînvinși în acest sezon. De cealaltă parte, RB Leipzig a învins la scor în ultima etapă din Bundesliga la Bochum, scor 4-1. Formația antrenată de Rose Marco nu are un sezon excelent, aflându-se abia pe locul 5 în campionat.

Manchester City – FC Copenhaga Live Online în returul optimilor de finală UEFA Champions League

În tur, Manchester City s-a impus fără emoții în deplasarea de la Copenhaga, scor 3-1. De Bruyne a deschis scorul în minutul 10. Mattson a restabilit egalitatea cu 10 minute înainte de pauză, însă Silva i-a readus în avantaj pe cetățeni în prelungirile primei reprize. Înainte de finalul partidei, Foden a majorat diferenta pentru oaspeți care pornesc cu prima șansă în returul din Anglia.

„Cetățenii” vin după o serie de 4 victorii în toate competițiile, ultima victorie fiind chiar pe teren propriu împotriva rivalei din oraș, Manchester United.

De cealaltă parte, FC Copenhaga a suferit un eșec în ultima etapă, scor 0-2 pe terenul liderului din campionatul Danemarcei, Midtjylland.

Echipele probabile

Real Madrid: Lunin – Carvajal, Rüdiger, Nacho, F. Mendy – Valverde, Kroos, Tchouameni, Camavinga – Bellingham, Vinicius Junior

RB Leipzig: Gulacsi – Henrichs, Orban, Lukeba, Raum – X. Schlager, A. Haidara, Dani Olmo, Xavi – Openda, Sesko

Manchester City: Ederson – Lewis, Akanji, Dias, Gvardiol – Rodri, Kovacic, Bobb – Alvarez, Haaland, Nunes

FC Copenhaga: Grabara – Ankersen, Jelert, Vavro, McKenna, Dika – Froholdt, Oskarsson, Clem – Achouri, Elyounoussi

Publicat: 06 03. 2024, 21:46
Actualizat: 06 03. 2024, 23:58