Real Madrid, început în forță în La Liga, cu Bale titular. VIDEO | Kroos, gol superb. Modric, eliminat direct după intervenția VAR

Real Madrid s-a impus pe terenul lui Celta Vigo, sâmbătă, scor 3-1, în prima etapă a noului sezon din La Liga.

Zinedine Zidane a ales să mizeze din primul minut pe Gareth Bale, în ciuda faptului că anunțase, în această vară, că își dorește ca fotbalistul galez să fie transferat. Bale a avut o contribuție importantă la primul gol al lui Real Madrid, din minutul 13, când i-a pasat decisiv lui Karim Benzema, în fața porții, care nu a ratat.

Lucrurile au părut să se complice pentru Real Madrid în minutul 56, când Luka Modric a fost eliminat direct. Actualul deținător al Balonului de Aur a văzut cartonașul roșu după ce l-a faultat din spate pe Denis Suarez, iar faza a fost revăzută cu ajutorul sistemului VAR.

Totuși, madrilenii nu au acuzat lipsa mijlocașului croat și s-au distanțat pe tabelă. În minutul 61, Toni Kroos a reușit o execuție splendidă, învingându-l pe portarul advers cu un șut de la aproximativ 25 de metri, care a mers în vinclu.

Lucas a dus scorul la 3-0 pentru Real Madrid în minutul 80, însă rezultatul final a fost stabilit de tânărul Iker Losada, în vârstă de 18 ani, care l-a învins pe Courtois cu un șut din afara careului, la capătul unui contraatac rapid la echipei sale.

VIDEO cu golurile din Celta Vigo – Real Madrid 1-3

Astfel, Real Madrid începe excelent campionatul, în ciuda tensiunilor din cadrul clubului vehiculate în presa spaniolă și a meciurilor din această vară nu tocmai reușite. În următoarea rundă, echipa lui Zidane va juca acasă, contra lui Valladolid.

• Celta Vigo: Blanco – Kevin, Costas, Araujo, Olaza – Lobotka (75” Sisto), Beltran (73” Cheikh), Mendez, Suarez – Aspas, Fernandez (88” Losada)
  • Real Madrid: Courtois – Odriozola, Varane, Ramos, Marcelo – Modric, Casemiro, Kroos – Bale (75” Isco), Benzema (81” Jovic), Junior Vinicius (69” Lucas)

Publicat: 17 08. 2019, 20:08
Actualizat: 17 08. 2019, 20:08