Real Madrid, în genunchi după meciul SF cu Valencia. 4 penalty-uri executate la poarta „galacticilor” | VIDEO

November 8, 2020, Valencia, Valencia, Spain: Sergio Ramos of Real Madrid reacts during the La Liga Santander mach between Valencia and Real Madrid at Estadio de Mestalla on November 8, 2020 in Valencia, Spain,Image: 568026956, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no

Valencia – Real Madrid a fost o nebunie de meci. Gazdele au câștigat cu 4-1, iar presa spaniolă a vorbit despre un „eșec istoric” pentru echipa lui Zinedine Zidane.

Și ce bine începuse povestea pentru trupa din Madrid. Marcelo și Benzema au combinat frumos și francezul a trimis un trasor exact sub transversală. Era minutul 23 la confruntării.

Valencia a egalat după o fază desprinsă din filmele SF. Arbitrul a acordat o lovitură de la 11 metri la hențul lui Lucas Vasquez, în minutul 29: Soler a șutat la poartă, Courtois a respins în față până la același Soler care a trimis mingea în bară. Musah a fost cel care a profitat și a trimis balonul în poartă. Jucătorii echipei gazdă s-au bucurat degeaba. Cei din camera VAR au decis repetarea loviturii, după ce au văzut că Musah a intrat prea devreme în careu.

Până la urmă, Soler a mai executat  o dată, doar că nu a mai ratat. Cei care se ocupă de asistența video au verificat și această fază și au validat reușita. În ultimul minut al primei reprize, „liliecii” au trecut în avantaj după autogolul francezului Varane.

Meciul a fost o poveste palpitantă și în repriza secundă. Marcelo l-a faultat pe Maxi Lopez în careu și arbitrul a acordat lovitură de la 11 metri. Iar Soler a înscris din nou după un șut în stânga lui Courtois.

Scorul final a fost stabilit tot în urma unui penalty. Sergio Ramos a lovit mingea cu mâna în propriul careu, iar Soler a marcat și de această dată. Jucătorul gazdelor, în vârstă de 23 de ani, a fost desemnat MVP-ul partidei. (VIDEO AICI)

Valencia a câștigat cu 4-1 și se află pe locul 9, în timp ce Real Madrid ocupă locul 4 la 4 puncte de liderul Real Sociedad.

Publicat: 09 11. 2020, 00:37
Actualizat: 09 11. 2020, 00:51