Real Madrid – Atletico Madrid 1-0. Benzema, omul decisiv pentru Zidane! Performanță în premieră pentru atacantul francez

Final. Real o bate pe Atletico, scor 1-0.

Min. 71: Schimbare Atletico: Simeone forțează cu Carrasco în locul lui Vitolo

Min. 56: GOL REAL MADRID! Benzema înscrie din fața porții, iar echipa lui Zidane deschide scorul în derby. Francezul înscrie în premieră împotriva rivalei Atletico, pe Santiago Bernabeu.

Zidane face două schimbări la pauză: ies Isco și Kroos, intră Vazquez și Vinicius

Finalul primei reprize. Real Madrid – Atletico Madrid 0-0

INFO: Atletico stă excelent în teren și a început mai bine derby-ul, în timp ce gazdele nu pot depăși defensiva oaspeților

Min. 24: BARĂ ATLETICO! Correa e aproape să înscrie, dar șutul său lovește bara.

Min. 18: OCAZIE ATLETICO! Vitolo are prima șansă de gol, însă Courtois este pe fază și rezolvă cu bine pentru gazde primul moment important din acest meci

Min. 1: Începe derby-ul dintre Real și Atletico! Înaintea partidei s-a ținut un minut de reculegere în memoria lui Kobe Bryant.

UPDATE 16:42: ECHIPELE DE START:

Real Madrid (4-3-2-1): Courtois – Carvajal, Varane, Ramos, Mendy – Valverde, Casemiro, Kroos – Modric – Isco – Benzema

Antrenor: Zinedine Zidane

Atletico Madrid (4-4-2): Oblak – Vrsalijko, Savic, Felipe, Lodi – Correa, Llorente, Thomas, Saul – Vitolo, Morata

Antrenor: Diego Simeone

Real Madrid și Atletico Madrid promit un super meci pe Santiago Bernabeu, de la ora 17:00, în derby-ul etapei cu numărul 22 din La Liga. Marele meci poate fi urmărit pe Digi Sport, Telekom Sport, dar și pe Look Plus!

În cazul unui succes în fața propriilor suporteri, Real se va distanța la 6 puncte de rivala Barcelona, care o va întâlni duminică pe Levante, de la ora 22:00.

Real Madrid și Atletico Madrid, fără gol în 210 minute

În tur, Atletico și Real au remizat pe Wanda Metropolitano, scor 0-0. Cele două echipe s-au întâlnit și în acest an, în finala Supercupei Spaniei. A fost tot 0-0, dar după 120 de minute, trofeul fiind câștigat de Real, care s-a impus după loviturile de departajare.

Real n-a mai pierdut de 20 de meciuri

Real Madrid n-a mai pierdut de 20 de meciuri în toate competițiile, iar echipa lui Zidane este favorită în duelul cu Atletico, mai ales că echipa lui Simeone a remizat în ultima etapă cu Leganes (0-0), fiind eliminată din Cupa Spaniei și de modesta Cultural Leonesa (1-2), formație de liga a treia.

Atletico spera să-l aducă pe golgheterul Cavani, însă transferul a picat în ultimul moment. Simeone nu se va baza pe vedeta Joao Felix, în timp ce Eden Hazard, abia revenit la antrenamente, are șanse mici să fie pe teren.

Echipele probabile:

Real Madrid: Courtois – Carvajal, Varane, Ramos, Marcelo – Valverde, Modric, Casemiro, Kroos, Isco – Benzema

Atletico: Oblak – Vrsaljko, Savic, Felipe, Lodi – Saul, Herrera, Partey, Vitolo – Correa, Morata

Publicat: 01 02. 2020, 18:10
Actualizat: 01 02. 2020, 20:57