Reacția presei din Spania după ce Ianis Hagi a evoluat jumătate de oră în Vallecano – Alaves 2-0! Ce notă a primit mijlocașul român: „A arătat deja asta”

Reactia presei din Spania dupa ce Ianis Hagi a evoluat jumatate de ora in Vallecano - Alaves 2-0! Ce nota a primit mijlocasul roman: „A aratat deja asta”

Ianis Hagi a fost trimis pe teren în ultima jumătate de oră a partidei Vallecano – Alaves 2-0, în runda cu numărul 5 din La Liga, iar reacția presei din Spania cu privire la evoluția mijlocașului român este încurajatoare. Ziariștii iberici i-au dat o notă de trecere lui Ianis și au încredere că acesta va putea ajuta echipa în etapele următoare ale campionatului.

Cum s-a descurcat Ianis Hagi în Vallecano – Alaves 2-0? Reacția presei din Spania după ce românul a evoluat jumătate de oră

Vineri, 15 septembrie, Vallecano și Alaves s-au întâlnit în runda cu numărul 5 din La Liga, iar Ianis Hagi a început partida din postura de rezervă a echipei oaspete.

Scorul pauzei a fost stabilit de Vallecano, care a deschis scorul în minutul 43, printr-un penalty transformat cu succes de mijlocașul Isi Palazon. În minutul 64, Alaves a efectuat primele două schimbări, iar printre jucătorii trimiși în teren pentru a ajuta echipa s-a regăsit și Ianis Hagi. Însă, Vallecano a continuat să pună presiune pe careul advers, iar în minutul 82 a mai lovit o dată. Jorge de Frutos a înscris din pasa lui Alvaro Garcia și a tranșat soarta partidei. Vallecano a învins-o pe Alaves cu 2-0 și a urcat pe locul 4 în La Liga, cu 9 puncte.

În ceea ce îl privește pe Ianis Hagi, mijlocașul român a fost implicat în câteva dueluri tari cu adversarii săi, însă nu a reușit să pună în mare pericol poarta echipei gazdă. Mai mult, în minutul 90+5, Ianis a văzut și un cartonaș galben pentru proteste, nemulțumit fiind de faptul că Raul de Tomas nu a fost eliminat în urma unui fault dur pe care l-a comis asupra sa.

La capătul celor 90 de minute, jurnaliștii iberici de la publicația El Correo au apreciat efortul mijlocașului român și i-au acordat nota 6:

„A arătat detalii de calitate prin modul în care se mișcă în teren și un voleu expediat pe poartă. Trebuie să dea mai mult, dar a arătat deja că își poate aduce contribuția”, se arată pe El Correo.

În schimb, ziariștii de la Noticias de Alava au punctat:

„De fiecare dată când a primit mingea s-a trezit imediat cu un adversar în preajma sa. Lipsa de libertate nu i-a permis să își arate calitățile. Un scenariu complicat pentru el”.

Al 3-lea eșec în 5 etape încasat de Alaves

Pentru Ianis Hagi a fost doar al doilea meci bifat în tricoul lui Alaves, după debutul din runda cu numărul 4, pe 2 septembrie. Atunci, mijlocașul român a intrat pe teren în ultimele 4 minute și Alaves a obținut un succes important, scor 1-0 cu Valencia.

Din nefericire, în partida de vineri seară Alaves a sfârșit prin a fi învinsă. A fost al 3-lea eșec încasat de echipa lui Ianis Hagi în doar 5 etape, astfel că Alaves este pe locul 12 în La Liga, cu 6 puncte. Însă, toate formațiile care se află sub Alaves în clasament nu și-au disputat meciul din runda cu numărul 5, iar Las Palmas, gruparea care ocupă prima poziție retrogradabilă, e la doar 4 puncte distanță de echipa lui Ianis Hagi.

Pentru Alaves urmează un duel foarte dificil în etapa a 6-a, contra lui Athletic Bilbao. Partida e programată pe 22 septembrie, de la ora 22:00.

Publicat: 16 09. 2023, 08:44