Răzvan Marin, eliminat în eșecul celor de Cagliari, 0-4 cu Udinese! Primul cartonaș roșu primit de român în acest sezon de Serie A

Răzvan Marin, mijlocașul echipei italiene Cagliari, a fost eliminat, sâmbătă seară, la meciul pierdut în faţa formaţiei Udinese, scor 0-4, în etapa a 18-a a campionatului Italiei.

Marin, care a jucat de la începutul partidei, a primit cartonaşul roşu în minutul 66, după al doilea galben. El primise un avertisment și în minutul 40.

Golurile au fost marcate de Makengo ‘4, Deulofeu ’45, ’69 şi Molina ’50.

Răzvan Marin a primit cartonașul roșu la o fază în care a faultat, dar fără intenție. Este prima eliminare din acest sezon, la care se adaugă patru cartonașe galbene în 18 meciuri de Seria A și unul de Cupa Italiei.

AS Roma, echipă pregătită de antrenorul portughez Jose Mourinho, a obţinut o victorie categorică în deplasare, cu scorul de 4-1, în faţa puternicei formaţii Atalanta Bergamo, sâmbătă, într-o partidă din cadrul etapei a 18-a a campionatului de fotbal al Italiei.

Atacantul Tammy Abraham a reuşit o dublă pentru „capitolini”, în minutele 1 şi 82, celelalte goluri fiind marcate de Nicolo Zaniolo (24) şi Chris Smalling (72) pentru învingători, respectiv Bryan Cristante (45+1 – autogol).

Azi e derby-ul Napoli cu AC Milan

La finalul acestui meci, cel mai bun de la sosirea lui Mourinho pe banca tehnică, AS Roma a revenit provizoriu pe poziţia a cincea a clasamentului, apropiindu-se la cinci puncte de SSC Napoli, ocupanta poziţiei a patra, ultima care asigură participarea la viitoarea ediţie a Ligii Campionilor.

Napoli va juca duminică, în deplasare, cu AC Milan (locul 2), în derby-ul etapei a 18-a din Serie A.

Publicat: 19 12. 2021, 09:06
Actualizat: 19 12. 2021, 09:06