Răzvan Lucescu nu se dă bătut după înfrângerea celor de la PAOK, scor 0-1 cu Club Brugge, în turul sferturilor de finală ale UEFA Conference League

Răzvan Lucescu nu abdică după ce echipa sa, PAOK Salonic, a cedat prima manșă, în deplasare, cu FC Brugge, în sferturile de finală din UEFA Conference League.

Antrenorul român este foarte încrezător că poate răsturna soarta calificării, așa cum s-a întâmplat și în dubla cu Dinamo Zagreb, atunci când grecii, învinși în tur cu 2-0, au revenit încredibil pe teren propriu, în manșa secundă, și s-au calificat la pas, după un sec 5-1.

PAOK Salonic a cedat la limită primul meci cu FC Brugge din sferturile din Conference League.Răzvan Lucescu este convins însă că echipa sa poate întoarce soarta calificării pe arena „Toumba”.

”Fiecare joc are propria sa poveste. Cu siguranță va fi un alt joc. Brugge este o echipă care are o altă față în meciurile de acasă decât în ​​deplasare. Spiritul de echipă este foarte diferit în Toumba.

Vom juca pe un stadion plin, cu o atmosferă fantastică care ne va da energie. Nu s-a hotărât nimic în această seară cu rezultatul, joia viitoare vom corecta niște lucruri și vom obține calificarea.

Niciodată nu te poți mulțumi cu o înfrângere, am făcut greșeli, am primit un gol pe care l-am fi putut evita. Am făcut o repriza secundă bună și am fi putut să egalăm. Totodată, am fost în pericol de a primi un al doilea gol”, a declarat Răzvan Lucescu, citat de sportal.gr.

Luce jr. știe de ce a pierdut turul cu Brugge

Răzvan Lucescu a analizat succint eșecul din Belgia și spune că știe unde s-a făcut diferența și de ce echipa sa a cedat prima manșă din sferturile Conference League.

„Adevărul este că jocul a fost echilibrat în cea mai mare parte a meciului. Două lucruri au jucat un rol important și au afectat jocul. Prima a fost golul rapid pe care l-am primit, după o greșeală a noastră.

Am avut posesia și am pierdut mingea în propriul teren. Iar a doua a fost atmosfera stadionului care a pus presiune. Am fi putut evalua diferit unele tranziții de atac în jocul nostru pentru a strânge rezultatul și a obține 1-1 în jocul de astăzi”, a concluzionat antrenorul român.

Publicat: 12 04. 2024, 12:15
Actualizat: 12 04. 2024, 16:04