Răzvan Lucescu are Grecia la picioare! Cum i-a uluit românul pe toți

PAOK, echipa românului Răzvan Lucescu, a învins-o pe Panathinaikos, scor 3-2, în etapa cu numărul 28.

Victoria obținută de fiul lui „Il Luce” în fața marii rivale a făcut deja înconjurul Greciei.

PAOK a deschis scorul încă din minutul 2 prin Kiril Despodov. În cele din urmă, Panathinaikos a reușit să egaleze prin Bernard. Gruparea din Salonic a preluat din nou conducerea în urma golului înscris de Brandon Thomas.

Sebastián Palacios a luat roșu direct în minutul 88 și și-a lăsat echipa în 10 oameni. Stefan Schwab a taxat-o pe Panathinaikos și a marcat din penalty. Deși a mai înscris un gol, Bernard nu a reușit să aducă victoria echipei sale.

După acest succes, PAOK Salonic s-a apropiat la două puncte de liderul AEK Atena. Potrivit grecilor de la Gazzetta, Răzvan Lucescu are un record foarte bun în cele 16 meciuri cu rivala Panathinaikos: 9 victorii, 3 înfrângeri și 4 remize.

• 30/11/2006: Panathinaikos – Rapid Bucharest 0-0 (Grupe Cupa UEFA)
  • 29/01/2015: Panathinaikos – Xanthi 0-1 (Șaisprezecimi Cupa Greciei)
  • 25/04/2015: Panathinaikos – Xanthi 2-0 (Campionatul Greciei)
  • 06/02/2016: Panathinaikos – Xanthi 0-1 (Campionatul Greciei)
  • 16/10/2016: Panathinaikos – Xanthi 1-2 (Campionatul Greciei)
  • 29/04/2018: Panathinaikos – PAOK 0-3 (Campionatul Greciei, play-off)
  • 03/03/2019: Panathinaikos – PAOK 0-2 (Campionatul Greciei)
  • 07/11/2021: Panathinaikos – PAOK 1-3 (Campionatul Greciei)
  • 04/03/2022: Panathinaikos – PAOK 2-1 (Campionatul Greciei, play-off)
  • 21/05/2022: Panathinaikos – PAOK 1-0 (Finala Cupei Greciei)
  • 22/01/2023: Panathinaikos – PAOK 0-3 (Campionatul Greciei)
  • 26/01/2023: Panathinaikos – PAOK 1-1 (Sferturi Cupa Greciei)
  • 03/05/2023: Panathinaikos – PAOK 1-1 (Campionatul Greciei, play-off)
  • 01/10/2023: Panathinaikos – PAOK 2-2 (Campionatul Greciei)
  • 21/02/2024: Panathinaikos – PAOK 1-1 (2-2 d.p., 5-6 d.l.d.) (Semifinale Cupa Greciei)
  • 31/03/2024: Panathinaikos – PAOK 2-3 (Campionatul Greciei, play-off)

Am obținut o singură victorie, încercăm să câștigăm orice în orice competiție. Este cel mai important lucru în acest moment.

Ne-am făcut jocul, ne-am creat mai multe șanse, am fi putut înscrie mai multe. În prima nu am simțit că echipa noastră a fost amenințată. E normal să aibă ocazii.

Nu sunt mulțumit de ultimul gol. Am fi putut să-l evităm, la 1-3 am fi putut gestiona mai bine situația”, a declarat Răzvan Lucescu, antrenorul lui PAOK, potrivit sport24.gr.

Publicat: 01 04. 2024, 21:16
Actualizat: 01 04. 2024, 21:24