Războiul Israel – Hamas însângerează Europa! Atentat terorist la Bruxelles: doi fani suedezi au fost ucişi înainte de meciul Belgia – Suedia de un extremist religios! Partida a fost suspendată la pauză!

Războiul Israel - Hamas însângerează Europa! Atentat terorist la Bruxelles: doi fani suedezi au fost ucişi înainte de meciul Belgia - Suedia de un extremist religios!

Războiul Israel – Hamas însângerează Europa și produce efecte grave inclusiv asupra preliminariilor pentru Campionatul European din 2024, care fi organizat de Germania.

Înaintea meciului Belgia – Suedia de luni seară, care s-a disputat la Bruxelles în etapa a opta din grupa F, doi suedezi care purtau tricouri ale echipei naționale și, cel mai probabil, se îndreptau spre stadion, au fost uciși de un individ care a fost catalogat drept terorist și despre care se presupune că ar fi recurs la acest gest extrem ca urmare a războiului care se desfășoară în prezent în Israel, între evrei și gruparea islamistă „Hamas”, el fiind de origine arabă și, probabil, un susținător al palestinienilor din Fâșia Gaza.

La pauza meciului, la scorul de 1-1, jucătorii suedezi, după ce au fost informați cu privire la acest eveniment tragic, au decis să nu mai iasă de la vestiare, iar partida a fost astfel suspendată, după ce fotbaliștii belgieni au fost de acord cu acest demers.

Viktor Gyokeres deschisese scorul pentru Suedia în minutul 15, în vreme ce Romelu Lukaku a egalat pentru belgieni în minutul 31, din penalty.

Înaintea acestui meci, Belgia se afla pe primul loc în grupă, cu 16 puncte obținute în 6 meciuri, la egalitate cu Austria, formația de pe poziția secundă, dar și cu o partidă mai puțin disputată.

De partea cealaltă, Suedia se afla pe locul 3, cu 6 puncte după 5 meciuri, dar fără șanse matematice de calificare la EURO 2024, întrucât în această grupă sunt doar 5 echipe, deci doar 8 meciuri în total.

Publicat: 16 10. 2023, 23:18
Actualizat: 16 10. 2023, 23:55