Rareș Ilie, primul gol după 15 luni de „secetă”! Românul a „spart gheața” în Lausanne – Grasshopper | VIDEO

Sursă foto: Instagram @lausanne_sport
Vezi galeria foto - 3 poze

Rareș Ilie (20 de ani), fotbalistul cedat de Nice la Lausanne, a înscris primul gol după o pauză de 15 luni.

Rareș Ilie a semnat cu Lausanne în această vară, deși pe urmele sale se afla și Rapid, iar atacantul român a înscris primul său gol pentru formația care joacă în prima ligă din Elveția.

Rareș Ilie a fost titularizat în meciul jucat de Lausanne cu Grasshopper în etapa a doua din sezonul 2023-2024 din Elveția, scor 1-1, iar singurul gol înscris pentru echipa nou promovată a fost cel al lui Rareș Ilie.

În minutul 43 al meciului Lausanne – Grasshopper, Rareș Ilie a deschis scorul după ce a primit o minge în careul advers. Fostul fotbalist al Rapidului a trimis balonul în plasă, iar goalkeeperul Hammel nu a avut nicio șansă.  În minutul 76, Giotto Morandi a înscris pentru oaspeți, iar partida s-a terminat la egalitate, scor 1-1.

Rareș Ilie nu a dus meciul Lausanne – Grasshopper până la final, ci a fost înlocuit în minutul 71, iar în locul său a fost introdus Tochi Suzuki.

Rareș Ilie nu mai înscrisese de când se afla sub contract cu Rapid

Până la reușita din meciul Lausanne – Grasshoppher, Rareș Ilie nu mai marcase de pe 23 aprilie 2022, de la meciul jucat de Rapid cu Sepsi OSK, scor 1-0, în play-off-ul Superligii. După plecarea de la Rapid, atacantul a mai jucat pentru OGC Nice și Maccabi Tel Aviv, însă fără să înscrie niciun gol.

Rareș Ilie a fost vândut de Rapid la OGC Nice în iulie 2022 în schimbul sumei de 5 milioane de euro, însă nu a reușit să se impună la formația din Franța.