Radamel Falcao revine în La Liga! Atacantul care a marcat două goluri în finala Europa League de la București în 2012 tocmai a părăsit pe Galatasaray Istanbul

Radamel Falcao, atacantul care a marcat două goluri în finala Europa League din 2021 la Buucrești, a semnat un contract valabil două sezoane cu nou-promovata în La Liga Rayo Vallecano.

Falcao, care a marcat 70 de goluri în 91 de meciuri pentru Atletico şi 83 în 140 de jocuri pentru Monaco, a revenit la Madrid liber de contract după ce s-a despărţit de Galatasaray.

La echipa turcă, el a disputat 43 de meciuri şi a înscris de 20 de ori,

În cariera lui, Falcao, 91 de selecţii şi 35 de reuşite pentru naţionala Columbiei, a mai evoluat la River Plate, FC Porto, Manchester United şi Chelsea.

Jucătorul columbian a refuzat mai multe oferte din Italia pentru a reveni în Spania.

Pe 9 mai 2012, madrilenii treceau de Athletic Bilbao cu 3-0, pe „Arena Națională”, reușind să cucerească cel de-al doilea trofeu Europa League din istoria clubului.

În fața a 52.348 de spectatori, Atletico a oferit o lecție de fotbal încântător, iar soarta învingătoarei nu s-a pus nici măcar în primele minute de joc. Trupa lui Diego Simeone a deschis scorul prin Falcao (7), pentru ca același sudamerican să facă 2-0 în minutul 34.

Ultimul gol l-a marcat brazilianul Diego, în minutul 85.

Mai avea contract un an, dar s-a înțeles cu bașkanii să plece în Spania

Radamel Falcao (35 de ani) a ajuns la Galatasaray în septembrie 2019 din postura de jucător liber de contract, după ce s-a despărțit de Monaco. Columbianul a jucat în sezonul 2020 – 2021 în 15 meciuri, în toate competițiile, a dat opt goluri și a oferit două pase decisive.

Columbianul cotat de site-urile de specialitate la 2,5 milioane de euro mai avea contract cu Galatasaray până în iunie 2022. În trecut, Radamel Falcao a mai jucat pentru Chelsea, Monaco, Manchester United, Atletico Madrid, FC Porto și River Plate.

Rayo Vallecano ocupă locul 10 cu trei puncte în clasamentul La Liga, după trei etape.

Publicat: 01 09. 2021, 12:15
Actualizat: 01 09. 2021, 12:17