PSG, un nou eșec și o altă șansă ratată de a-și asigura titlul în Ligue 1. VIDEO | Înlocuitorul lui Tătărușanu a încasat un gol formidabil de la Dani Alves

Paris Saint-Germain a pierdut, miercuri seară, restanța de pe terenul lui Nantes, scor 2-3, și ratează a treia șansă de a-și asigura matematic titlul de campioană în Ligue 1.

După ce a acuzat subțirimea lotului, cauzată de numeroasele accidentări, Tuchel a aliniat o echipă din care au lipsit mai multe vedete, precum indisponibilii Neymar, Di Maria, Silva, Cavani sau Bernat, dar și Kyllian Mbappe, care a fost lăsat în afara lotului, motivul vehiculat fiind reprezentat de gestul nervos al francezului la finalul meciului cu Lille, scor 1-5, când acesta a spus că echipa nu a avut caracter.

Meciul a început bine pentru campioana Franței, Dani Alves deschizând scorul în minutul 19, cu un șut formidabil din afara careului, care nu i-a dat nicio șansă lui Dupe, cel care l-a înlocuit pe Ciprian Tătărușanu în poarta lui Nantes. Românul a fost scos din lot pentru acest meci, motivul invocat de presa franceză fiind legat de faptul că portarul nu a dorit prelungirea contractului.

Diego Carlos (22′) și Warris Majeed (44′) l-au învins pe Gianluigi Buffon până la pauză, iar PSG s-a văzut condusă după 45 de minute. Diego Carlos a făcut dubla la șapte minute după pauză, iar turcul Metehan Guclu (20 de ani), adus de la echipa secundă, a redus din diferență pentru PSG cu un minut înainte de final.

VIDEO cu golurile din Nantes – PSG 3-2

S-a terminat 3-2 pentru Nantes, iar PSG suferă al doilea eșec consecutiv, după ce a pierdut cu Lille în runda trecută, scor 1-5. Formația din capitala Franței a ratat astfel a treia șansă de a-și asigura titlul matematic în Ligue 1, diferența față de locul doi, ocupat de Lille, rămânând de 17 puncte, cu șase etape înainte de finalul sezonului. Parizienii vor beneficia de o nouă ocazie de a sărbători al șaselea titlu din ultimele șapte sezoane, în runda următoare, pe teren propriu, în cazul în care o vor învinge pe AS Monaco.

• Nantes (3-5-2): Dupe – Edgar Ie, Diego Carlos, Pallois – Fabio (82′ Kwateng), Rongier, Toure, Maotuossamy, Traore – Majeed (90′ Limbombe), Coulibaly (90+2′ Kolo)
  • PSG (4-4-2): Buffon – Alves, Kehrer, Kimpembe, Nsoki (60′ Dagba)- Diaby, Paredes, Draxler, Kurzawa (74′ Guclu)- Nkunku, Choupo-Moting

Publicat: 17 04. 2019, 22:28
Actualizat: 17 04. 2019, 22:29