Primul eșec major pentru Cristi Chivu în cariera de antrenor! Internazionale Milano a fost eliminată din UEFA Youth League de surprinzătoarea Zilina

Formația U19 a clubului Inter Milano, antrenată de Cristian Chivu, a fost eliminată din Youth League, după ce a fost învinsă, marţi, în deplasare, cu scorul de 3-1 (1-0), de Zilina.

Au înscris pentru gazde: Sauer ‘1, ’47, Valko ’90+6. Pentru Jurgens ’77. Echipa din Slovacia s-a calificat în optimile de finală ale competiţiei.

Jocul de marţi a făcut parte din play-off-ul pentru optimi şi s-a disputat într-o singură manşă.

Chivu a pierdut și ultima partidă de campionat la Inter Primavera. Echipa românului a fost învinsă de formația similară a Sampdoriei, scor 2-3.

Elevii fostului căpitan al naționalei României conduceau cu 2-0 în minutul 19, dar scorul a fost întors incredibil. Sampdoria Primavera a redus din diferență până la pauză, iar în repriza secundă a răsturnat scorul.

După acest rezultat, Inter Milano a coborât pe locul 4, cu 28 de puncte, la nouă lungimi în urma liderului AS Roma, care are și două jocuri mai puțin disputate.

Cristian Chivu a avut în izolare acum o lună și jumătate

Antrenorul echipei under 19 a clubului Internazionale Milano, Cristian Chivu, a fost plasat în izolare în luna decembrie 2021 după ce a intrat în contact cu o persoană infectată cu noul coronavirus, informează presa italiană.

Din acest motiv, Chivu nu a fost pe banca echipei lui la meciul din deplasare cu Lecce, care a vut loc vineri şi care a fost pierdut de milanezi cu scorul de 2-1, în etapa a XIII-a a campionatului.

Publicat: 09 02. 2022, 08:28