Prima finalistă a Cupei Italiei e Juventus Torino. Cine va fi adversara din ultimul act

Juventus Torino s-a calificat miercuri seara în finala Cupei Italiei, după ce a terminat la egalitate, scor 0-0, meciul disputat pe teren propriu, cu Inter Milano, în manşa a doua a semifinalelor. Azi se joacă a doua semifinală.

În partida tur, disputată la 2 februarie, la Milano, torinezii au învins cu scorul de 2-1. La gazde, fundaşul Radu Drăguşin a rămas pe banca de rezerve.

Inter nu a renunțat în niciun moment la a ataca în valuri, a încercat cu disperare toate armele posibile. Încercările lor au fost fără efect împotriva unei apărări ermetice.

Juventus ar putea câștiga Coppa d’Italia pentru a 14-a oară în istoria sa. Ar fi al doilea trofeu pentru Andrea Pirlo de când se află pe banca tehnică, asta după ce a câștigat Supercupa Italiei cu Napoli.

Adversara campioanei en-titre din finală va fi cunoscută miercuri, după meciul Atalanta – Napoli, care va avea loc de la ora 21.45 . În tur, scorul a fost 0-0.

Ultimul act al Cupei Italiei va avea loc la 19 mai, la Milano și ar putea fi o reeditare a finalei din 2020.

Napoli a câştigat pentru a şasea oară ultima ediției Cupa Italiei, după ce a învins în finală, pe 18 iunie 2020, pe Stadio Olimpico din Roma, pe Juventus, la penaltiuri, scor 4-2. După 90 de minute, scor a fost 0-0. Nu au fost prelungiri, ci s-a trecut direct la loviturile de departajare. Napoli a mai câştigat Cupa Italiei în sezoanele 1961–1962, 1975–1976, 1986–1987, 2011–2012 şi 2013–2014.

Publicat: 10 02. 2021, 08:33
Actualizat: 10 02. 2021, 09:46