Povestea unui gol fabulos: „Nu trage, nu trage!”. Kompany nu a ascultat pe nimeni și City are o mână pe titlu: „N-am ajuns așa departe în carieră ca să îmi spună puștii ce să fac!”

Vincent Kompany (33 de ani) a înscris unicul gol al partidei pentru Manchester City în victoria echipei sale, contra lui Leicester, scor 1-0, iar formația lui Pep Guardiola este la un singur meci de câștigarea titlului. La finalul jocului, căpitanul „cetățenilor” a explicat că toți colegii i-au strigat să nu șuteze de la o asemenea distanță, iar acest lucru l-a motivat și mai tare.

Cu doar 20 de minute rămase din joc, sub o presiune uriașă, fundașul central a ajuns într-o poziție neobișnuit de avansată pentru postul său, a ezitat inițial, însă apoi și-a luat inima în dinți și a expediat un trasor direct în vinclul porții lui Schmeichel. A fost primul gol din acest sezon al belgianului, însă o reușită care o aduce pe Manchester City la doar 90 de minute de al doilea titlu consecutiv în Premier League. Echipa lui Pep Guardiola are nevoie de o victorie cu Brighton & Hove Albion, în ultima rundă, duminică, pentru a se încorona pentru a șasea oară drept campioana Angliei.

„Dorință și încredere”, a rezumat Kompany faza golului, pentru Sky, iar apoi a povestit prin ce emoții a trecut înainte să șuteze: „N-am înscris sezonul acesta, dar mereu simt că pot face ceva special în astfel de faze. Azi a fost puțină tensiune pentru că toată lumea striga „nu trage, nu trage!”. Se putea auzi clar. A fost deranjant și mi-am zis

E amuzant, pentru că în 15 ani de fotbal la nivel înalt mereu am auzit mijlocașii spunând

După 37 de runde, Manchester City este pe primul loc, cu 95 de puncte, la o lungime în fața lui Liverpool. Cele două vor juca dumincă, în același timp, de la ora 17:00. „Cetățenii” vor evolua pe terenul lui Brighton & Hove Albion, în timp ce „cormoranii” vor primi vizita lui Wolverhampton.

Publicat: 07 05. 2019, 08:13
Actualizat: 07 05. 2019, 08:14