Dezvăluiri de senzație după 52 de ani! Arbitrul meciului Brazilia – România „vorbea românește!” Unde s-a născut Ferdinand Marschall, austriacul care i-a anulat un gol lui Pele

Pictured here is Brazilian soccer player Pele with a group of young fans in 1975.,Image: 600834500, License: Rights-managed, Restrictions: This content is intended for editorial use only. For other uses, additional clearances may be required., Model Release: no, Pictured: Pele

Meciul dintre Brazilia și România este unul de neuitat pentru tricolori, iar Cornel Dinu și-a amintit că arbitrul Ferdinand Marschall „vorbea românește”.

Liță Dumitru a subliniat și el că austriacul Marschall s-a născut în țara noastră, la Timișoara.

La Campionatul Mondial din 1970, România s-a prezentat bine în duelul cu cea mai bună echipă din lume și a cedat greu, scor 2-3. „La un moment dat, am intrat tare, dar la minge, la Pele. M-a scuipat și mi-a spus ceva pe limba lui. L-am scuipat și eu și i-am spus «Țigan împuțit!». Știu că sună urât, dar nu regret nici acum…”, spunea Culae Lupescu, pentru ProSport, în 2010.

Cornel Dinu, dezvăluiri de senzație după meciul cu Brazilia lui Pele: „Arbitrul vorbea românește!”

Cornel Dinu a vorbit după decesul lui Pele despre arbitrul meciului dintre Brazilia și România. Contestat la vremea respectivă de sud-americani, Ferdinand Marschall a fost lăudat după ce a anulat un gol al lui Pele, pentru henț.

„Știam că are origini românești. Era născut la Timișoara, vorbea puțin românește. Pe atunci, contam la forurile internaționale”, a precizat Dinu, pentru Gazeta Sporturilor.

„Aflasem înaintea meciului cu Brazilia că arbitrul este născut în România”, și-a amintit și Liță Dumitru.

La Mondialul mexican din ’70, Brazilia lui Pele a trecut la limită de una dintre cele mai bune generații ale naționalei noastre, scor 3-2, în faza grupelor. Pele în minutele 19, respectiv 67 și Jairzinho în minutul 22 au marcat pentru brazilieni în acel meci, în timp ce pentru noi au înscris Florea Dumitrache – minutul 34 și Emerich Dembrovschi – minutul 84.

Publicat: 02 01. 2023, 20:20
Actualizat: 02 01. 2023, 20:27