Pedro, ce răzbunare în tricoul lui Lazio! Spaniolul „l-a executat” pe Mourinho în derby-ul cu AS Roma și a sărbătorit golul chiar lângă antrenorul care l-a dat afară | VIDEO

26 Settembre 2021 Roma, Italia Sport Calcio Lazio - Roma - Campionato di Calcio Serie A 2021/2022 - Stadio Olimpico di Roma Nella foto: esultanza pedro dopo il gol 2-0 September 26, 2021 Rome, Italy Sport Soccer Lazio - Roma - Italian Football Championship League A 2021/2022 - Olympic stadium of Rome In the pic: pedro celebrates after scoaring goal 2-0,Image: 634447963, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia

AS Roma a avut parte de un început de coșmar cu Lazio, iar Pedro a reușit să marcheze tocmai împotriva echipei care nu l-a mai vrut.

Dat afară de Jose Mourinho, Pedro s-a răzbunat tocmai în marele derby și a marcat al doilea gol al echipei sale, care a avut un start perfect de meci.

Anul trecut, Pedro a marcat împotriva celor de la CFR Cluj, în grupele Europa League. Sub comanda lui Dan Petrescu, echipa noastră n-a avut nicio șansă și a fost umilită pe Olimpico: AS Roma s-a impus clar, scor 5-0, iar spaniolul a marcat ultimul gol al meciului, în minutul 89.

Pedro s-a răzbunat pe Mourinho și a înscris în marele derby Lazio – Roma

Imediat după reușita din derby-ul de duminică, Pedro a mers „glonț” către Mourinho, semn că n-a uitat cum l-a îndepărtat portughezul de la Roma.

După ce Milinkovic-Savic a deschis scorul, Pedro a dublat avantajul gazdelor, în minutul 19. A fost un gol special pentru fostul jucător al Barcelonei, care a marcat primul gol pentru Lazio tocmai în marele derby cu Roma.

Echipa lui Mourinho a căutat să egaleze repede, dar Lazio a scăpat pe contraatac, iar Pedro a finalizat cu un șut excelent, fără speranțe pentru portarul advers.

Într-un final, Lazio Roma s-a impus cu scorul de 3-2 în derby-ul cu Roma. Ibanez a redus din handicap în minutul 41, dar diferenţa de două goluri a fost restabilită de Felipe Anderson, în minutul 63. Scorul final a fost stabilit de Veretout, în minutul 69, din lovitură de la 11 metri.

Pedro a devenit primul jucător după o pauză de 40 de ani care se transferă direct de la Roma la Lazio, iar mijlocașul a devenit doar al treilea fotbalist care marchează pentru ambele cluburi, după Arne Selmonsson și Aleksandar Kolarov.

Aproape de finalul carierei, spaniolul este singurul fotbalist care a câștigat Premier League, Liga Campionilor, Europa League, Campionatul Mondial, dar și Campionatul European.

Publicat: 26 09. 2021, 19:55
Actualizat: 03 10. 2021, 00:41